„Naším cílem není nikoho lákat. Byť pravda je, že si rodiče dnes vybírají, do jaké školy jejich dítě půjde. Snažíme se jen rodičům a dětem školu ukázat, aby věděli, že se tady všichni snažíme dělat svoji práci, co nejlépe umíme,“ sdělila na úvod ředitelka školy Veronika Prchalová.

Budova základní školy Štáflova má bohatou historii. Původně patřila brodskému gymnáziu. Byla postavena v letech 1906 až 1908. Vyučovat se zde začalo 20. října 1908. V současné době se v prostorách školy, kterou navštěvuje 396 žáků, velmi originálním způsobem snoubí historický interiér s moderními prvky. ZŠ Štáflova má dobré jméno především mezi sportovně nadanými dětmi.

„Malí sportovci mají u nás zvlášť upravený rozvrh, aby měli čas na trénink. Naši malí hokejisté uspěli na dětské olympiádě, máme šikovné tenisty, softbalisty i zápasníky. Naší podpory sportu využívají školáci třeba až z druhého konce republiky. Z Liberce, Prahy, Tábora nebo Českých Budějovic. Chodí do ZŠ Štáflova a bydlí na internátě,“ podotkla ředitelka.

Jak dodala, šanci uplatnit svůj talent mají v ZŠ Štáflova nejen sportovci, ale také děti nadané na jazyky nebo počítače. Škola má svoji úspěšnou taneční skupinu, vyučuje se zde několik cizích jazyků, škola vede kroužky keramiky nebo hudby.

O den otevřených dveří v ZŠ Štáflova byl ze strany rodičů velký zájem. Během necelé hodinky ředitelka Prchalová provedla školou pět rodin. „Kdysi jsme do Štáflovky chodila, je to už deset let. Mám na školu hezké vzpomínky, tak jsem přivedla syna,“ prozradila maminka Petra Jarošová.

Budoucí prvňáček se sice styděl, ale podle ředitelky Prchalové se školy bát nemusí. „Prošli jsme si společně první třídy, aby chlapeček viděl, jak jsou děti spojené. Když se mu bude někdy ve škole stýskat, tak klidně může přijít za mnou do ředitelny a popovídáme si o tom. Nebude to poprvé ani naposled, co jsem utěšovala nějakého prvňáčka, co se mu stýskalo po mamince. Některé děti na naši školu vzpomínají i po letech a píšou mi dopisy,“ prozradila ředitelka Prchalová s tím, že dobré mezilidské vztahy jsou ve škole základ.

„Jsme přátelská škola. Nejde nám jenom o kvalitní vzdělávání, ale také o dobré vztahy mezi žáky ve třídách, dobré vztahy mezi dětmi a vyučujícími, samozřejmě i s rodiči. Chceme, aby se děti v naší škole cítily dobře, pedagogové i rodiče byli spokojení,“ zdůraznila ředitelka.