Podle Vladimíra Stehna to bude složité hlavně u nebaleného pečiva. „Na cenovku se to nevejde a vedle cenovky je to problém. Nemluvě o tom, že stoupne spotřeba papíru a ekologie zapláče,“ konstatoval. Zákazník, který chce znát složení pečiva, má nyní možnost nahlédnout do svazku listin vedle regálu. Nebo se dotázat prodavačky. To ale podle nového zákona nestačí.

Podle Vladimíra Stehna je dnes běžné prodávat samoobslužně pečivo i v malých, venkovských prodejnách, kde místa není nazbyt místa pro další cenovky. „Nikdo dnes nechce, aby mu rohlíky nebo koláčky podávala prodavačka. Nechceme to ani my, protože se tím zhoršuje situace malých venkovských prodejen,“ vysvětlil.

Psát a psát

Kamil Hájek provozuje malý obchod v Dolní Krupé na Havlíčkobrodsku. „Když bude maloobchodník postupovat přesně podle tohoto zákona, asi skončí s podnikáním. Protože nebude dělat nic jiného než psát,“ poznamenal.

Podobný názor má i Leona Jelínková, která provozuje malý obchod v Jihlavě. „Je to nesmysl a šikana maloobchodníků. Já už dnes, abych vyhověla nařízením, víc píšu papíry než prodávám. Málo zákazníků to zajímá. A když, mohou se prodavačky zeptat,“ poznamenala.

Co říká zákon o nebalených potravinách
V těsné blízkosti nebalené potraviny nabízené samoobslužným způsobem musí být uvedeny údaje o seznamu složek a obsažených alergenech.
Zákon stanovuje uvádí i povinnou velikost písma.
Poskytování informace o seznamu složek na vyžádání nebo jejich uvádění v šanonu, na tabuli a podobně již není nutné.
Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Tento názor nesdílí například Dana Kocmanová z Havlíčkova Brodu. „Já považuji takovou informaci za důležitou. Pracovala jsem ve zdravotnictví a vím, co dokáže alergie. Můžete na to i umřít. Navíc starší lidé se většinou stydí někoho ptát, aby nevypadali hloupě,“ vysvětlila.

Se zákonem o nebalených potravinách, který dělá maloobchodníkům těžkou hlavu, přišlo Ministerstvo zemědělství. „Zákon žádá aby v těsné blízkosti nebalené potraviny nabízené k prodeji samoobslužným způsobem byly uvedeny údaje o seznamu složek a obsažených alergenech,“ informoval Jindřich Fialka, náměstek pro řízení sekce zemědělství a potravinářství. Jak upřesnil, zákon aktuálně prošel poslaneckou sněmovnou a podpořilo ho 83 ze 120 poslanců a nikdo nebyl proti. "Někdy bohužel přejatá nařízení Evropské unie komplikují našim podnikatelům život," komentoval zákon o potravinách senátor Jan Tecl z Havlíčkova Brodu.