Krásný a vzácný park kolem zámku ve Světlé nad Sázavou se po každé takové události dlouho vzpamatovává, ale pokácené a vyvrácené stromy budou znovu vyrůstat celá desetiletí.


„Poslední průtrž poničila vzácnou lipovou alej, jednu z dominant zámeckého parku,“ povzdychl si místostarosta Jan Tourek. Řádově se jednalo o desítky vzrostlých stromů. Podle Tourka není možné přijmout taková preventivní opatření, aby se vyvracení a lámání stromů pro příště zabránilo.


„Asi se s tím nedá moc dělat, když je park tak otevřený a vítr jím při každé vichřici lehce proběhne. S každým padlým stromem se víc a víc otevírá, a ještě dvě tři takové vichřice, a park, jak jej známe, bude pryč,“ bojí se Martin Vlček, který pracuje jako správce muzea v zámku. Právě kolem něj se působivý park rozkládá.


Podle Vlčka jsou stromy přestárlé a uvnitř často shnilé. „Jde o ohromné stromy, které vichřice buď vyvrátí nebo přelomí. Nemají navíc hluboké kořeny, vývratě dokážou způsobit desetimetrové krátery,“ dodal Vlček.


„V parku se stále nové stromy dosazují, byť jsme v takové právní nejistotě, protože bývalý majitel má zažádáno o jeho navrácení. Přesto tam investujeme. Dělaly se třeba nové mostky,“ dodal místostarosta Josef Böhm. Podle něj ale podobnou škodu jako vichřice dokážou nadělat lidé svou nenechavostí. Malé stromečky jsou schopní zlomit nebo ukrást.


Průběžná výsadba


V zámeckém parku probíhá obnova zeleně průběžně podle potřeby. „Největší úpravy proběhly v letech 1998 až 2001, kdy byla provedena celková rekonstrukce parku za 12 milionů korun. Další výsadbu jsme provedli loni poté, co orkán Kyrill zasáhl asi sto starých stromů,“ konstatovala Vladimíra Krajanská, vedoucí odboru majetku světelské radnice.


Při poslední silné bouři bylo zasaženo 49 stromů. Odborná firma nyní posoudí stav zeleně v parku a navrhne, jak by měla být provedena nová výsadba.
Před kostelem vichřice poničila i stříbrné smrky, které se před Vánocemi zdobily a rozsvěcovaly. Jeden je ulomený zhruba zpoloviny, ten se asi bude muset pokácet, u druhého je ulomená špička. Světelské městské lesy byly letos škod ušetřeny, na nich se loni vyřádil Kyrill.