Informovala o tom Ilona Ampapová z Územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči (NPÚ).

„V prostorách zámku ve Světlé nad Sázavou, v němž se snoubí prvky renesance, baroka, empíru a novorenesance, byla od roku 1949 do roku 2011 umístěna střední zemědělská škola. Stav zámeckého komplexu byl trvale poškozen novodobými dispoziční úpravami a negativními zásahy do původních konstrukcí a interiérů. V roce 2013 zámek změnil majitele, který okamžitě začal s opravami a rehabilitací zámku, jejichž cílem bylo navrátit budově původní vzhled a nově ji využívat jako kulturní prostor se zámeckými okruhy," připomněla Ampapová. Ta dodala, že odborná komise NPÚ tento záslužný čin majitelů zámku ocenila a nominovala jej v kategorii záchrana památky na Cenu Patrimonium pro futuro.

Druhým uchazečem o ocenění je archeologický odkryv základů rotundy v Tasově na Žďársku. „Nález suterénní šlechtické pohřební kaple s ostatky byly pro změnu nominovány v kategorii objev, nález roku," poznamenala Ampapová.

Cenu Patrimonium pro futuro s podtitulem Společenské ocenění příkladů dobré praxe vyhlašuje Národní památkový ústav letos druhým rokem. Smyslem ceny je upozornit na pozitivní příklady a příběhy v oblasti památkové péče, ukázat, co se povedlo, a ocenit ty, kteří se o to zasloužili.