Skvělým potvrzením tohoto rčení je nevídané tempo, jímž se světelský zámek probouzí k novému životu.

Největší podíl na tom mají jeho majitelé, rodina Degerme.

Ti spolu se svým týmem neúnavně pracují na tom, aby se zámek zaskvěl ve své původní kráse.

Od roku 2013, kdy zámek koupili, se jim podařilo zpřístupnit 4 prohlídkové okruhy: Expozici historického evropského skla, která se nachází v kompletně opraveném barokním křídle zámku, Expozici historických hodin, zbraní, obrazů a soch, která se nachází v opravených prostorech renesančního a empirového křídel zámku, Dva dětské okruhy interaktivní pohádkový „Na Sázavě" a „Království panenek".

Kromě toho je návštěvníkům k dispozici útulná zámecká kavárna Ladureé, která láká širokou paletou teplých i studených nápojů i celé řady chutných dezertů.

Zámek je obklopen 18ti hektarovým parkem v anglickém stylu s kaskádou rybníků, ten již tradičně hostí každoročně proslulý Sázavafest, jeden z nejvýznamnějších tuzemských hudebních festivalů.

Práce na opravách zámku však nikdy nekončí, v současné době se finišují úpravy části severního křídla na obytné apartmány, které budou sloužit jako ubytovací kapacity vysokého standardu.

V zámku sídlila přes 60 let střední zemědělská škola, která v interiérech zanechala těžko smazatelné stopy, umakart, asfalt, dřevotříska, to jsou materiály, které by se do kulturní památky s více než 600 letou historií vůbec neměly dostat.

Bohužel s tímto dědictvím svádí boj restaurátoři zámku takřka na každém roku, i přes tuto náročnou bitvu se však daří i mnoho dílčích vítězství, jako objevení původních kreseb vojáků, kteří v zámku pobývali v lazaretu za napoleonských válek a další.

Zámečtí majitelé však chtějí především ze zámku vytvořit kulturní centrum celého regionu, které by do jisté míry plnilo i vzdělávací funkci. Majitelé si kladou za cíl pomoci malým i velkým objevit krásu a hloubku českého kulturního dědictví.

I proto se zámek stává již během oprav dějištěm celé řady zajímavých kulturních akcí, které mají široký záběr, od výstav, koncertů, přes historizující slavnosti k sezónním kulturním akcím, jako jsou vánoční, velikonoční či mikulášské oslavy.

Dramaturgie zámku se však zejména věnuje dětem a jejich rodičům, vždyť v těch nejmenších dřímá naděje nejen pro světelský zámek na lepší budoucnost. Během kulturních akcí mohou často návštěvníci zavítat i do prostor, které běžně přístupné veřejnosti nejsou, často mohou nahlédnout i „přímo na staveniště", aby mohli ocenit mravenčí práci restaurátorů a celého zámeckého týmu.

Zámek ve Světlé je fénixem regionu českých sklářů, malebným princeznovským zámkem i příjemným odpočinkovým areálem, přijeďte se o tom přesvědčit i vy!

Dopisovatel