Zdevastovaný zámek s více než 600letou historií měl štěstí. V roce 2014 získal nové majitele a ty se od té doby snaží významnou kulturní památku zachránit a vdechnout jí nový život. „Ke konci května jsme dokončili kompletní a náročnou rekonstrukci barokního průčelí zámku. Opravu spolufinancovalo Ministerstvo kultury,“ uvedla majitelka Helena Degerme.

Na podzim majitelé chystají za finanční spolupráce Kraje Vysočina také rekonstrukci vnitřní barokní fasády zámku a záchranu stropu v nejkrásnější místnosti na zámku, v Rytířském sále, který se nachází v havarijním stavu.

Světelský zámek je jednou z pěti památek, které reprezentují Vysočinu při oslavách baroka. Ty pro letošní rok vyhlásila Agentura Czech Tourism. Baroko v Čechách reprezentuje život v přepychu. Stavěly se a přestavovaly paláce, městská i venkovská sídla. Nejinak tomu bylo i ve světelském panství, které dosáhlo největšího rozkvětu v 18. století a rody Černínů a Kolovratů nechaly celý zámecký areál přestavět právě v duchu baroka. Jedno křídlo se dochovalo v barokní podobě dodnes, a tak je světelský zámek jedním z míst, kde se mohou lidé s tímto obdobím důvěrně seznámit.

Do plánování akcí a zvelebování zámku se Helena Degerme vrhá s obdivuhodnou vitalitou. Obnova zámku, šíření jeho historické krásy a zachování památky pro další generace se pro ni stalo doslova posláním. „Je toho tolik, co bych chtěla udělat, možná i na několik životů. Kultura je s mým životem pevně spojená a chtěla bych ji předávat i ostatním,“ říká majitelka zámku.

Muzeum Vysočiny.
Muzea a galerie lákají návštěvníky na noční prohlídky

Na letošní rok je pro návštěvníky připraven opravdu pestrý program. V červnu tu proběhne netradiční prohlídka v rámci Muzejních nocí, v červenci Den slavnosti baroka a Dětský festival Svět hraček a tvoření. Připraveny jsou i nevšední zážitkové programy pro děti s názvem Exit games, kdy je čeká dobrodružství v podobě úniku ze zamčeného pokoje.

Právě dětem je na světelském zámku bohatě přáno. Řada památek je zaměřena spíše na dospělé a děti se pak při jejich návštěvách hlasitě nudí. Ve Světlé ale myslí i na nejmenší návštěvníky a proto jim letos otevírají novou expozici Dětské království, která nahradila Království panenek. Majitelé tak vyslyšely hlasy maminek, že kluky panenky moc neoslní, a tak pro ně expozici rozšířili o ryze chlapecké hračky a modely. Přibyla také tvůrčí dílnička.

Dětem je věnován i pohádkový okruh Na Sázavě s místními pověstmi a nefalšovaným peklem. Kdo se chce něco dozvědět o světelském regionu a má pro strach uděláno, je to okruh přesně pro něj. Může se totiž stát, že tu narazí i na nějaké to strašidlo.

Zámek letos návštěvníkům nabídne čtyři prohlídkové okruhy. Expozici historického evropského skla, Expozici historických hodin, obrazů a soch, již zmíněné dětské expozice Dětské království, pohádkový okruh Na Sázavě a nevšední zážitek z únikových her.

Malý Jirka z babyboxu je nyní v péči lékařů.
Chlapeček z babyboxu se jmenuje Jiří, po krajském hejtmanovi