Prohlédli si vybavení a techniku tamní stanice Hasičského záchranného sboru a zavítali do areálu světelského zámku. Tam se také uskutečnilo jejich tradiční výroční zasedání.

„V současné době máme 149 členů, z toho je devět žen. Nejpočetněji je aktiv, a to v rámci kraje, zastoupen v okresech Třebíč a Žďár nad Sázavou," uvedl předseda krajského aktivu a člen celorepublikového aktivu zasloužilých hasičů Josef Culka z Petrkova. „Výroční setkání se každý rok koná v jiném okresu kraje. Letos jsme na Havlíčkobrodsku, příští rok to bude Pelhřimovsko," pokračoval Culka a podotkl, že co do počtu členů je vysočinský aktiv v rámci celé republiky na druhém místě.

Každým rokem přijímá aktiv několik nových členů. V dosavadním průběhu letošního roku to bylo osm hasičů, v listopadu jeho řady rozšíří dalších devět.

„Členem aktivu se nemůže stát každý dobrovolný hasič. Je potřeba, aby byl nositelem všech standardních hasičských medailí a ocenění, držitelem čestných uznání a nesmí být mladší pětašedesáti let," vysvětlil vedoucí havlíčkobrodského Aktivu zasloužilých hasičů Jaroslav Nácovský.

Jednou z výhod členství v aktivu jsou například rekreační pobyty. „Je o ně velký zájem. Nejprve byly organizovány v Jánských Lázních, teď se naši členové zotavují na Vysočině," řekl Culka.

Zasloužilé hasiče provedl světelskou stanicí její velitel Josef Doležal. Na zámku si pak prohlédli tamní výstavní expozice a před zahájením pracovní části jejich setkání je pozdravil i starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek.