Nejlepší z nich zdolal krkolomnou dráhu za dvě minuty a 39 vteřin. Jak obtížná je manipulace s vlekem si mohli vyzkoušet i samotní návštěvníci.

Světelská škola je odloučeným pracovištěm České zemědělské akademie v Humpolci. Nahlédnout pod pokličku zemědělských oborů může veřejnost každý rok. Kromě historické zemědělské techniky, která usnadňovala práci na polích v hluboké minulosti, zde byla ke spatření i nejmodernější technologie, prezentovaná prodejci. Bez zajímavosti nebyl ani vlastnoručně sestavený vůz Kaipan nebo traktor Zetor z roku 1982, který studenti dávají do pořádku.

Největší zájem veřejnosti přilákala tradiční soutěž v jízdních schopnostech, jež se tu koná bez přerušení již 17. rokem. Nad jízdními dovednostmi mladých traktoristů někomu zůstával rozum stát. Vytočit prudké zatáčky s obrovským vlekem totiž rozhodně nebyla žádná hračka. Ostatně o tom se mohla přesvědčit i veřejnost, pro kterou pořadatelé připravili soutěž v couvání s vlekem, manipulaci s hydraulikou traktoru na přesnost a ovládání hydraulického nakladače.

Krajského kola jízdy zručnosti se zúčastnilo 24 studentů z osmi škol na Vysočině. Traktoristou s nejlepším časem se nakonec stal Václav Provazník z České zemědělské akademie v Humpolci. Vítězství ve Světlé ho dostalo až na mistrovství České republiky v Sušici, které se uskuteční 22. června. V závěsu za ním skončil domácí Martin Klement ze světelského pracoviště.

Studenti na jízdu zručnosti pilně trénovali, ačkoliv mnozí z nich mají jízdu traktorem v krvi. „Často jsou to děti majitelů farem, takže s traktorem v podstatě vyrůstaly a jezdit na něm umí, nicméně u nás samozřejmě absolvují autoškolu a další praktický výcvik. I další školy, které se soutěže zúčastnily, u nás mohly trénovat,“ uvedl ředitel školy, Otakar Březina.

Odloučené pracoviště Zemědělské akademie ve Světlé vychovává budoucí opraváře zemědělských strojů a nabízí i maturitní obor. Jeho absolventi jsou na trhu velmi žádaní. „Zemědělské obory mají tradici, protože všichni zaměstnavatelé volají po absolventech, ať už vyučených nebo s maturitou. Procento zaměstnanců, kteří se blíží důchodovému věku, je v zemědělství opravdu vysoké, vyšší, než v jiných resortech, takže zde dochází k nějaké generační obměně a to je samozřejmě příležitost pro absolventy naší školy. Pokud mají zájem najít práci, tak s tím problém nemají,“ dodal Otakar Březina.