Vidina možného oslepnutí člověka závislého na alkoholu trvale pít neodnaučí, to říká na základě zkušeností primářka Hana Houdková z havlíčkobrodské psychiatrické léčebny oddělení 1 zaměřeného na léčbu závislostí.

Prohibice ano či ne? V této otázce má primářka Houdková jasno.

„Určitě ano, v tomto případě vidím zásah státu zcela na místě. Otázka je, jak je čas, po který je prodej alkoholu nad 20 procent zakázán, využíván k tomu, aby bylo zabráněno dalšímu prodeji nebezpečného alkoholu," konstatuje primářka s tím, že kontrola trhu s alkoholem by měla pokračovat. „Obecně bych se přimlouvala k častějším kontrolám prodeje alkoholu vůbec, nejen na přítomnost nekvalitního nebo nebezpečného alkoholu, ale i kontrole prodeje nezletilým a podobně," navrhuje primářka.

Bude mít prohibice vliv na snížení spotřeby alkoholu? To není podle primářky Houdkové zase tak jednoduché. „Mohu jen odhadovat – myslím si, že ano. Rozhodně záleží na délce zákazu prodeje. Čím déle, tím si myslím lidé budou hledat jiné cesty, jak se k tvrdému alkoholu dostat jiným způsobem," uvažuje primářka.

Prohibice pít neodnaučí

Smíří se alkoholici s nízkou dostupností alkoholu nebo budou vyhledávat alkohol takříkajíc „jinými cestami"? Dočasná prohibice silně závislé osoby, které své vášni zcela propadly, asi sotva pít odnaučí, míní primářka. „Závislí se ztrátou kontroly v pití alkoholu jistě nyní hledají způsoby, jak zákaz obejít, nebo pijí jiné druhy alkoholu. Bohužel, v těch krajních případech i kapaliny byť jen okrajově připomínající alkohol s negativními dopady na jejich zdraví," zdůrazňuje primářka.

Obavy primářky Houdkové potvrzuje i toxikolog Peter Ondra z Ústavu soudního lékařství a medicínského práva Fakultní nemocnice Olomouc, který se obává, že v době prohibice by se mohli někteří nešťastníci vrátit ke konzumaci čisticích prostředků, například Okeny nebo Alpy. Takové případy před dvaceti a více lety nebyly nic neobvyklého.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera, který o zmírnění prohibice neuvažuje, může být vidina možného oslepnutí výchovným „strašákem" pro ty, kteří se potýkají se závislostí na alkoholu a může je donutit k tomu, aby přestali pít. Tento názor ale primářka Houdková nesdílí.

„Lidi, kteří pili nebezpečný alkohol, osoby závislé, od dalšího pití může vidina oslepnutí nebo úmrtí odradit na nějaký čas, možná na hodiny nebo dny. Rozhodně ne dlouhodobě nebo napořád," vysvětluje primářka Houdková s tím, že uvažovat takto jako ministr Heger může jen člověk, který není na alkoholu závislý.

Podle zkušeností primářky Houdkové mohou někteří závislí konzumenti alkoholu v době prohibice skutečně dospět k rozhodnutí, že přestanou pít, ale není to jen z důvodů prohibice, například zafunguje souběžně tlak rodiny, ztráta zaměstnání, finanční problémy a podobně.