„Dlouho jsme uvažovali, zda do toho jít, ale nakonec jsme si řekli, že to zkusíme. Už jen kvůli tomu sportu. Pro hodně lidí by bylo zklamáním, kdybychom to nakonec odpískali,“ svěřil se Luděk Strašil, prezident pořádajícího týmu Perun Hluboká.

Letošní závody se však oproti těm předchozím přeci jen lišily. „Snažili jsme se zajistit, aby se posádky příliš nepotkávaly, takže jsme měli jasně vymezené uličky, kterými musely chodit. Před každou jízdou si navíc museli všichni vydezinfikovat ruce. Po každém jsme dezinfikovali i pádla. Také vyhlášení vítězů bylo jiné, protože proběhlo bez podání ruky a pro ceny si chodili jen kapitáni. Chtěli jsme zajistit maximální bezpečnost,“ popsal Strašil letošní ročník.

Všudypřítomný strach z nákazy se odrazil i na účasti. „Na jaře bychom měli přes čtyřicet posádek, teď jich bylo jen šestnáct. Navíc většinou tady závodníci tráví celý víkend, kdežto teď odjížděli prakticky hned po vyhlášení,“ všiml si Strašil.

Ilustrační foto.
Na semaforu Havlíčkobrodska zasvítí oranžová. Školy v kraji zůstávají otevřené

Jednou ze závodnic byla třeba Eva Nováková z Chotěboře. „Jsem šťastná, že závody i přes všechna ta opatření proběhly. Sice se někteří lidé odhlásili na poslední chvíli, nicméně právě v těchto momentech se projevila soudržnost všech závodníků. Nějaká rivalita šla stranou a v případě nouze šli pomoci pádlovat i jinému týmu,“ usmála se.

„Bylo vidět, že závody dračích lodí nejsou o výkonech, ale hlavně o přátelství. Nikdo si nehrabal jen na vlastním písečku, a to je na tom strašně fajn. Myslím si, že bez toho by to ani nefungovalo,“ dodala Nováková.

Jen dva závody

Závody na Řece jsou už tradiční součástí vysočinského závodu dračích lodí. „Ten má obvykle čtyři části. Letos se ale jel jen hlavní závod na Piláku a pak na zmiňované Řece. Závody v Telči a Polné se musely kvůli koronaviru zrušit. Vymysleli jsme proto jako náhradu ještě soutěž v Jihlavě, ale i ta kvůli hygienickým opatřením nakonec padla,“ sdělil Vladimír Ehl, pořadatel dračího seriálu.

Na poli u Vilémova na Havlíčkobrodsku hořela samochodná řezačka.
OBRAZEM: U Vilémova shořela řezačka. Škoda je tři a půl milionu korun

Vyhlášení letošního vítěze to ale nebrání. „V pravidlech máme, že se soutěžní posádky musí zúčastnit alespoň dvou závodů, což se splnit dá. Sice soutěžících nebude tolik, ale i tak o titul usiluje asi osm družstev,“ potvrdil Ehl.

Jak následně dodal, počet dračích posádek letos klesl více jak o polovinu. „Pandemie sice poškodila veškeré společenské dění, ale jsem moc rád, že závodníci neztratili zájem o tento sport. Jejich zápal byl vidět při obou závodech,“ podotkl Ehl.

Slavnostní vyhodnocení letošního seriálu je naplánované na sobotu 31. října. „Uvidíme, jestli ho bude možné uspořádat. Kdyby to nešlo, máme náhradní plán, a to že vítěze vyhlásíme příští rok na Piláku. V jeden den tak zhodnotíme aktuální sezonu a zároveň zahájíme novou,“ uzavřel Ehl.