O to nejcennější přišla před rokem řidička osobního auta na železničním přejezdu mezi stanicemi Jihlávka a Počátky-Žirovnice. Vjela na něj v době, kdy tudy projížděl nákladní vlak. A nepozornost ji stála život.

Opravené autobusové nádraží v Brně na Zvonařce.
Snadnější a levnější cestování: Žďár, Nové Město a Bystřice se chtějí "trhnout"

I díky modernizaci a lepšímu zabezpečení přejezdů v posledním roce nehod na přejezdech mírně ubylo. Loni jich Drážní inspekce napočítala devětatřicet, letos o čtyři méně. Zatímco do konce loňského července se při nich osm lidí zranilo, letos jsou zatím zranění tři. Dva lidé o život na přejezdech přišli stejně jako loni i letos.

Správa železnic letos vylepší pět přejezdů: ve Studenci, u stanice Jihlávka, v Lesůňkách a dva přejezdy u Jaroměřic nad Rokytnou. „Všude se minimálně vyměňuje přejezdová konstrukce, a v Lesůňkách a Jihlávce dochází i ke zvýšení zabezpečení,“ sdělila mluvčí Správy železniční a dopravní cesty Radka Pistoriusová.

Upravované přejezdy

Jaroměřice nad Rokytnou (P3641) - modernizace, zůstávají světla bez závor

Jaroměřice nad Rokytnou (P3642) - modernizace, zůstávají světla bez závor

Lesůňky (P3643) - zvýšení zabezpečení, ke světlům přibudou závory

Studenec (P3849) - modernizace, zůstávají světla bez závor

Jihlávka (P6194) - zvýšení zabezpečení z mechanických závor na světla se závorami

Další rekonstrukce je v plánu u nádraží Stařeč. „Tady se chystá kompletní rekonstrukce přejezdu včetně doplnění závor,“ doplnila Pistoriusová.

Přejezd ve Studenci je už podle tamního starosty Jiřího Tomeška po rekonstrukci pro všechny přehlednější a tedy bezpečnější. „Přibyla nová světla, která jsou více vidět. Navíc se snížil práh přejezdu pro automobily. Modernizace byla určitě prospěšná,“ zhodnotil Tomešek.

Zlepšující se bezpečnost na přejezdech v kraji vnímá i řidička Adéla Blažková. „Rekonstrukce jsou určitě potřeba. Každopádně ani lepší zabezpečení často nezabrání některým řidičům vjíždět na přejezd na červenou,“ všimla si Blažková, která se podle svých slov před každým přejezdem raději preventivně rozhlédne, jestli je vše v pořádku a neblíží se vlak.