Obě obce vede v současné době nucený správce, protože ani v jedné z nich se nepodařilo sestavit kandidátku do řádných podzimních komunálních voleb. Ve Stříteži se volby nekonaly vůbec, ve Ždírci se budova obecního úřadu otevřela jen pro senátní volby. Protože obě obce vede nucený správce, znamená to omezení financí na jejich rozvoj. „Do obce nepřijdou peníze z dotací, správce platí jen faktury na základě dlouhodobých smluv. Ale jakékoliv pohyby finančních prostředků dělat ze zákona nemůže,“ postěžoval si bývalý nezávislý starosta Radek Štourač.

Pokud by ve Stříteži sestavili do dodatečných voleb alespoň jednu kandidátku, mohla by být nucená správa obce ukončena. Radek Šťourač byl starostou Stříteže 16 let, v zastupitelstvu byl 20 let. Letos už ale kandidovat nechtěl. Před volbami řekl, že ho odrazuje přístup státu, zvýšená byrokratická zátěž včetně povinného zveřejňování majetku i přístup a kritika spoluobčanů. Takže dodatečné volby na vedení obce by se měly zřejmě nést v duchu hesla, hledáme starostu, značka jen pro odvážné.

Celovečerní pásmo filmů Snow Film Fest.
Sněhová nadílka přijde už v sobotu. Do Brodu míří Snow Film Fest

Kandidátní listinu do podzimních komunálních voleb se nepodařilo sestavit v obci Ždírec u Pohledu na Havlíčkobrodsku. Proč se to nedaří? "Nejsou lidi a není zájem. Na obecní úřady se v poslední době valí shora neuvěřitelné množství nesmyslů. Zákon na ochranu osobních údajů, takzvané GDPR, a zákon o střetu zájmů. Narůstá zbytečná byrokracie. Tak není divu, že přibývá obcí, kde se nikomu na obecní úřad nechce. To ani nemluvím o vztazích mezi lidmi,“ povzdechl si bývalý nezávislý starosta Pavel Dobrovolný.

„Aby bylo možné uspořádat dodatečné volby ve Ždírci, kde žije 144 lidí, musel by nezávislý kandidát získat na peticích osm podpisů, sdružení nezávislých kandidátů 11 podpisů,“ informoval starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl (ODS). V rámci celé republiky jsou podle Ministerstva vnitra v současné době pod nucenou správou necelé dvě desítky obcí. Z toho nejvíc jich je ve Středočeském kraji.