„Je to sice velká moderna, ale dneska už kostel ve stylu baroka nikdo nepostaví, možná za miliardy,“ konstatoval jeden z místních, Josef Čermák. Naopak Ladislav Hertl v minulosti plány na stavbu kostela kritizoval. Podle jeho názoru město potřebuje spíš důstojný kulturní dům. Ždírec nad Doubravou přišel o kostel za druhé světové války, což je víc než 70 let. Od té doby se věřící jezdí většinou do kostela v Krucemburku nebo se scházejí v náhradních prostorách. „Návrh kostela je zatím pouze studií, kterou zpracoval architekt Milan Stejskal. Studie, to znamená návrh kostela a jeho umístění, je jeho dítě. Atelier O2 navrhl totiž právě budovanou stavbu bytového domu s deseti byty pro spol. Vodovody a kanalizace HB a má tedy lokalitu U Pikulky dobře zmapovanou. Pan architekt již koncem minulého století pro Spolek pro výstavbu kaple ve Ždírci nad Doubravou zpracoval návrh kaple, kterou chtěl spolek umístit v centru obce. Již tehdy vedení města navrhovalo realizovat stavbu takzvaně na zelené louce uprostřed polí s výhledem na budoucí zástavbu dle územního plánu,“ informoval o plánu radnice starosta Jan Martinec.

O skutečnosti, že město Ždírec nemá kostel, který stojí snad v každé vesnici, psal několikrát i Havlíčkobrodský deník. O stavbu svatostánku usiloval ve Ždírci v minulosti hlavně Spolek pro výstavbu kaple. „Členům spolku se myšlenka na stavbu kdesi v polích nezdála dobrá, byla to tehdy myšlenka skutečně odvážná. Uběhlo však ani ne dvacet let a nabízená lokalita je prakticky zastavěna,“ povzdechl si starosta Martinec. Jak upřesnil, vedle supermarketu Albert je budova fitcentra, dále multifunkčí hřiště s perfektním zázemím, na něj navazuje pečovatelský dům se čtrnácti byty a pěti ordinacemi lékařů a toto nové druhé centrum města doplňuje bytový dům společnosti VaK a celá lokalita rodinných domků a bytových domů.

„Budova kaple či kostela se proto přímo nabízí, jelikož ve Ždírci chybí,“ zdůraznil starosta. Zastupitelstvo o možnostech výstavby již diskutovalo na červnovém zasedání, a pokud město podpoří stavbu finančně, předpokládá multifunkční využití jako ekumenického objektu pro potřeby více náboženských společností, jako centrum pro konání koncertů a v neposlední řadě jako rozlučkovou místnost pro smuteční obřady. Vše je ale teprve ve stadiu diskuzí a úvah. „Zda budova vznikne a zda bude její vzhled podle předložené studie, to posoudí nejdříve až zastupitelstvo vzešlé z podzimních komunálních voleb,“ upřesnil starosta. Velmi moderní návrh podoby kostela si mohou obyvatelé Ždírce prohlédnout na webu města.

Nicméně kostel má i svoje odpůrce. Jeden z nich poslal pod přezdívkou Charlie vzkaz starostovi na webu města: „Když jsem studii viděl, tak mě napadá snad jenom: „ to si dělate..“. Postavit kostel mi vůbec nevadí, nejsem sice věřící, ale ve městě by měl být. Vím, že se staví moderní kostely, ale tohle je příliš. Stavební úřad si při naší stavbě domku hlídal skoro každý detail, aby se dům hodil do zástavby a nepovolil žádné odchylky a najednou chtějí akceptovat tohle? Studie je dle mého názoru hódně moderní, ale umístění v zástavbě rodinných domků je fakt přes čáru. Nový dům s pečovatelskou službou, nyní kostel, tak už chybí pouze krematorium,“ konstatoval autor vzkazu.

Autor návrhu Milan Stejskal pojal vzhled kostela skutečně moderně.