Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ždírec nad Doubravou se už dočkal důstojného náměstí

Ždírec nad Doubravou – A je hotovo. V pondělí položili dlaždiči poslední čtvereční metr bílé betonové štípané dlažby, která bude pokrývat náměstí 9. května ve Ždírci nad Doubravou.

21.8.2014
SDÍLEJ:

Dlaždiči položili na náměstí poslední kostku. Foto: MěÚ Ždírec nad Doubravou

Na důstojné centrum čekali ve městě nad Doubravou už dlouho.

Ždírec je městem již skoro 14 let. Ovšem dlouho mu chybělo to, co dělá město městem, to jest pořádné náměstí, které ve Ždírci sice bylo, ale vznikalo poněkud jinak, než v ostatních městech. Historický vývoj Ždírce totiž výrazně narušila 2. světová válka. Jinak by centrum města určitě nevypadalo tak, jak vypadá dneska.

„Samozřejmě jsme rádi, že se projekt rekonstrukce náměstí 9. května podařilo dokončit. Rádi bychom určitě nové náměstí představili veřejnosti. Plánujeme při této příležitosti nějakou společenskou akci, ale jen v decentním duchu, neboť na podzim budou komunální volby a neradi bychom, aby tento krok radnice byl veřejností nějak špatně pochopen," konstatoval starosta Jan Martinec.

Hodiny, lavičky, barevná fontána

Dlažba na ždíreckém náměstí je imitací klasické kamenné dlažby, položit ji ale nebylo vůbec jednoduché, s ohledem na atypický tvar náměstí. Na volné místo, kde není dlažba položena, budou na náměstí po 24. srpnu umístěny sloupové tříboké hodiny od společnosti Pragotron. Po dlaždičích nastoupí kameníci, kteří osadí místo pro vodní fontánu kamennou dlažbou ze žluté žuly.

Jako poslední budou na náměstí i před prodejnou umístěny lavičky, odpadkové koše, stojany na kola a vývěsky. Pracovníci společnosti Green project Průhonice postupně dosazují na prostranství stromy a upravují plochy veřejné zeleně. Na náměstí bude stát socha řeky Doubravy od Radka Kreizla, který na soše již pracuje.

Její konečnou podobu si občané města sami vybrali v anketě. Zastupitelé rozhodli o tom, že se kompletně předláždí celá plocha před prodejnou tak, aby náměstí získalo jednotný ráz. Nebude chybět kašna, která se skládá ze sedmi malých mělkých nádrží, v nichž tryská voda a vrací se zpět do zásobní podzemní nádrže. Tato kašna či vodní nádrž bude mít podle ždíreckých radních rozměry osmnáct na deset metrů, nebude nijak hluboká. Bude to v podstatě jedno velké brouzdaliště. „Konečně budeme mít náměstí, jak se patří," těší se Ždírečtí.

„Při rekonstrukci náměstí byla nad rámec smluvních prací upravena ulice Na Rozcestí, kde vzniklo podélné parkoviště a chodník u jedné tamní bytovky. Také jsme přestěhovali zrezivělou telefonní budku, kterou nahradila hliníková," upřesnil Martinec.

Náměstí mělo hned osm různých podob

Při provozu veřejného osvětlení bude stříkající voda prosvětlena barevnými světly. Podoba náměstí se začala tvořit v roce 2009, v návrhu bylo hned osm variant.

Všech osm různých variant budoucí podoby náměstí se snažilo spojit vhodně dohromady nabídku parkovacích míst a prostory pro tržnici.

Autoři návrhů se ale vždy snažili vhodně zakomponovat do tohoto celku i místní památník padlých, aby se náměstí stalo skutečným centrem veřejného dění se vší důstojností.

Návrhy byly skutečně různorodé, na některých vedl dokonce středem města vodní tok. Studie náměstí se zabývaly i uspořádáním veřejné zeleně, protože ta, která se v centru města nacházela, byla do budoucna nepoužitelná.

Rekonstrukce náměstí za desítky milionů korun probíhala za podpory státních dotací z evropských peněz v rámci programu ROP Jihovýchod. Specifikem dotací z fondu EU je ale podle starosty to, že investor nejprve musí celý projekt, nebo ucelenou etapu zrealizovat a zaplatit ze svých prostředků, a až poté může žádat o proplacení dotace.

Například na novou zeleň město získalo dotaci ve výši dva miliony korun. Jen projekt veřejného osvětlení přišel město na 28 tisíc korun. Podle starosty Martince v současné době probíhá kompletní součet všech výdajů. Některé stavební práce navíc, jako jsou hodiny nebo socha, jsou řešeny samostatnými smlouvami o dílo.

Autor: Štěpánka Saadouni

21.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení