„Město v současnosti uskutečňuje nebo připravuje dvě velké akce. Je to stavba domu s pečovatelskou službou U Pikulky a rekonstrukce dvou pavilonů základní školy,“ informoval obyvatele Ždírce starosta Jan Martinec. Obě akce bude třeba dotovat z rozpočtu města.

Ilustrační foto
Malí myslivci budou v neděli soutěžit O zlatou srnčí trofej

„Akce je třeba dotovat částkou zhruba 63 milionů korun, což je vyšší částka než roční příjmy z rozpočtu města,“ konstatoval starosta s tím, že z těchto důvodů nutné pozastavit a oddálit uskutečnění některých dříve připravených staveb a oprav majetku města. „Přesto jsou rozestaveny nebo ke stavbě připravovány také další akce,“ podotkl starosta.

Byty a ordinace

Výstavba pečovatelského domu v ulici U Pikulky pokračuje podle harmonogramu. „V domě vzniká 14 bytů pro klienty pečovatelské služby, 13 bytů má dispozici 2+kk a jeden byt je o velikosti 1+kk,“ popsal starosta budoucí podobu stavby.

V přízemí vznikne ordinace pro dva praktické lékaře, dále stomatologická ordinace s ordinací dentální hygieny a ordinace ortopedická. „Náklady stavby jsou ve výši 42,5 milionu korun, dotace na pečovatelské byty činí 6 milionů korun. Město požádalo dodatečně o další dotaci ve výši 2,4 milionu korun. Jejíž přidělení je ovšem nejisté,“ konstatoval starosta.

Dokončení stavby je plánováno na říjen letošního roku. Město získalo dále dotaci na rekonstrukci školních pavilonu v areálu základní školy. Jedná se o dva pavilony číslo 2 a 3, dotace je 46 milionů korun. Celkové náklady stavby, vzešlé z veřejné soutěže, jsou ve výši 73 miliony korun. To znamená, že město bude muset zajistit spolufinancování stavby ve výši 27 milionů korun a další prostředky ve výši několika milionů milionu bude nutné vložit do vybavení interiéru,“ vysvětlil starosta.

Rekonstrukce spočívá v nástavbě obou pavilonu a chodeb ZŠ o jedno, případně dvě podlaží. Projekt počítá s přemístěním sborovny, ředitelny a kanceláří nad vstupní objekt školy. Ve druhém a třetím pavilonu vznikne celkem 10 nových odborných učeben, kabinety a skladovací prostory. U pavilonu 3 bude vybudován výtah, který vyřeší bezbariérový přístup do všech podlaží budovy.

Ilustrační foto
V Havlíčkově Brodě loni při nehodách nikdo nezemřel

„Stavba zasáhne významně do chodu školy a organizačně bude pro školu velmi náročná,“ konstatoval ředitel školy Ota Benc, proto se zřejmě změní datum, kdy budou žáci odcházet na prázdniny. Závěrečné vysvědčení se ve ždírecké škole tudíž asi rozdá dříve než jinde. Zahájení stavby je plánováno na květen 2018 a ukončení na červen 2019.