VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ždírec slavil hned čtyři výročí

Ždírec nad Doubravou – Hned čtyři výročí najednou slavili o víkendu ve Ždírci nad Doubravou.

29.6.2015
SDÍLEJ:

Hlavní program zahájil v sobotu velký průvod městem, kde nechyběli zástupci místních spolků. Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

Hlavní část oslav připadla na sobotu.

Ždírec si připomněl, že je už celých 15 let městem a 20 let má svůj znak. Místní sbor dobrovolných hasičů oslavil už 110 let existence a základní škola zase 125 let od dokončení stavby budovy bývalé obecné školy. Navíc se ve městě konal v pořadí již osmý sraz rodáků.
„Sraz rodáků město oficiálně nesvolává. Záleží na občanech města, kolik pozvou příbuzných, známých a přátel," upřesnil místostarosta Bohumír Nikl. Přesný počet rodáků, kteří se přijeli podívat, jak jejich město „prokouklo" se zjistit nepodařilo, ale ti co přijeli, nešetřili chválou. Jen málokteré sídlo na Havlíčkobrodsku se může pochlubit tím, že se během pouhých patnácti let změnilo z vesnice trpící následky druhé světové války v rozvíjející se průmyslové město. „Líbí se mi, jak se Ždírec změnil. Je to až neuvěřitelné. Občas do města jezdím, ale i tak se nestačím divit. Například to nové náměstí. Konečně se ho Ždírec dočkal. Je vidět, že město vedou ti správní lidé," pochvalovala si Ivana Dastychová ze Zruče nad Sázavou. Stejně tak návštěvníci ocenili moderní budovu ždírecké základní školy.

„Na nezájem si rozhodně nemůžeme stěžovat. Tolik lidí jsme ani nečekali," pochvaloval si učitel Martin Ležák. Rodáci i místní si prohlíželi hlavně moderní učebny.

Děti chodily do školy pěšky

Přitom to není zase tak dávno, zhruba ve druhé polovině 19. století, kdy chodily školní děti ze Ždírce do sousedního Krucemburku pěšky. Hlavně v zimě to byla cesta velmi nepohodlná, proto se Ždírec rozhodl, že si postaví školu vlastní. Roku 1886 započaly přípravné práce ke stavbě. Když byla škola dokončena, chodila do ní necelá stovka dětí. Dneska jich školu navštěvuje skoro 460.

S úderem dvanácté hodiny prošel městem slavnostní průvod, kterého se zúčastnily snad všechny spolky a organizace, které ve městě působí. Stejně významné, jako stavba školy, je povýšení obce Ždírec na město. Došlo k němu před patnácti let. Pět let předtím, se obci Ždírec podařilo získat vlastní prapor a znak.

„Oslavy tolika výročí jsme plánovali už loni. Není jednoduché naplánovat kulturní vystoupení, objednat kapely. Není to ani levné. Na financování oslav jsme požádali o dotaci z Kraje Vysočina," upřesnil Bohumír Nikl. Na oslavu pozvalo město také družební partnery z Velkých Pavlovic, přijela rovněž delegace ze spřáteleného města Michelhausen v Dolním Rakousku.

„Je to už dva roky, co jsme tady byli naposled. Navštívili jsme zdejší základní školu i mateřskou školu. Moc se nám město líbí, těšíme se na oslavy. Družbu mezi velkými Pavlovicemi a Ždírcem navázali starostové. Od té doby se vídáme při různých příležitostech," prozradil ze delegaci Klubu seniorů z Velkých Pavlovic vedoucí Josef Hicl.

Velmi pozitivně hodnotili vzhled města dobrovolní hasiči ze Zaječic, kteří přijeli na oslavu výročí 110 let od založení ždíreckého hasičského sboru. „S kolegy ze Ždírce se potkáváme pravidelně na soutěžích. Tak jsme si řekli, že na oslavách nemůžeme chybět. Moc se nám líbí město, jak je čisté a upravené," konstatoval velitel hasičského sboru Aleš Grohman.

Program oslav zahrnoval také prohlídku výstavy fotografií Sedmdesát let od konce druhé světové války v Galerii Doubravka.

Vzpomínka na tragické dny

„Tvůrcem celé výstavy je Josef Němec ze Ždírce nad Doubravou, který je sběratelem historických fotografií. Většina fotografií byla zapůjčena z fotokroniky města Ždírec nad Doubravou, malá část byla zapůjčena z Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod. Část je od občanů z města a okolí," prozradila Zdena Lédlová z Kulturního zařízení města.

Návštěvníkům snímky připomněly tragické dny konce války včetně bombardování Ždírce, likvidaci poválečné munice či budovatelské práce v letech 1946 až 1964. Slavnosti zpestřil rovněž muzikant Pepa Fousek, který pokřtil Pamětní knihu obce ždírecké II. „Kniha je věrným opisem kroniky obce z let 1946 – 1967. Kronikářem byl tehdy Josef Bílek. Kronika popisuje zejména poválečnou obnovu Ždírce, obce, která vstala doslova z prachu a popela," doplnila Lédlová. Průvod hasičských sborů a místních spolků položil v sobotu rovněž věnce k pomníku padlých. Následoval bohatý program. Od 20 hodin na hasičském cvičišti začala taneční zábava, nechyběl ani večerní ohňostroj.

Autor: Štěpánka Saadouni

29.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení