„Pokud jde o agresivní pacienty nebo bezdomovce pod vlivem alkoholu, často musíme povolat policii. K fyzickému či slovnímu napadení zaměstnance došlo vloni třináctkrát, což je zhruba jeden útok do měsíce," informovala mluvčí nemocnice Havlíčkův Brod Petra Černo s tím, že počty napadení zdravotníků s porovnání s minulými lety snížily na polovinu. Ale i tak je skutečnost alarmující.

Napadání zdravotníků pacienty se ve výroční zprávě za rok 2015 věnuje i náměstek pro léčebnou péči havlíčkobrodské nemocnice Aleš Bílek, který připomíná, že i pacienti mají své povinnosti. Neměli by podléhat dezinformacím z virtuálních sítí, vztahy pacientů a zdravotníků je třeba kultivovat. Hořkou skutečnost, jak projevy agrese vůči zdravotníkům někdy vypadají, přiblížila mluvčí nemocnice.

„Hospitalizovaný pacient si na pokoji sundal sádru, čímž si způsobil krvácení z operační rány a vytrhl si kanylu. Bez berlí odešel k zamčeným dveřím a agresivně se domáhal odchodu. Lékař mu vysvětlil možná rizika spojená s jeho stavem, s podepsáním negativního reverzu. Přesto se pacient choval i nadále agresivně, vyhrožoval personálu a domáhal se odchodu," popsala Černo jeden z případů. Ale tím to nekončí. „Další pacient v opilosti rozsedl stolek na chodbě. Močil do nočního stolku a do umyvadla. Ráno svévolně opustil oddělení. Informován byl lékař a Policie ČR," stojí dále v seznamu incidentů, které nemocnice musela loni řešit. Seznam v nemocnici vede manažerka kvality. Na seznamu je rovněž obtěžování zdravotnického personálu, slovní i fyzické, kdy se některý pacient pokusil zdravotnice osahávat.

„V záznamech je fyzické napadení všeobecné sestry agresivním pacientem při podávání ordinované terapie a snídaně. Pacient sevřel a kroutil zdravotní sestře obě ruce, udeřil jimi o postranici lůžka a dvakrát udeřil sestru do obličeje a do krku," uvedla mluvčí.

Ilustrační foto.

„Způsobil jí viditelné škrábance v oblasti krku," dodala mluvčí. Aby brodská nemocnice zajistila zaměstnancům i pacientům bezpečí, najala si před několika lety bezpečnostní agenturu Vidocque.

Podle mluvčí Černo k tomu vedení nemocnice tehdy dohnaly zvyšující se počty případů okrádání nemocných, agresivita některých návštěvníků, v zimě přítomnost bezdomovců v suterénu a toaletách nemocnice či potulování různých nevítaných hostů po nemocničním parku, kteří pacienty obtěžovali.

„Pacient pod vlivem drog na lékaře vytáhl nůž, bezdomovec zbil našeho sanitáře. Zloděj se na oddělení dlouhodobě nemocných vydával za příbuzného pacientů a okrádal je," uvedla mluvčí Černo některé případy, jež rozhodly, že ostrahu nemocnice budou vykonávat profesionálové.

„Co se týká patrol od hlídací agentury. Fungují stále několikrát za den i v průběhu noci. Do nemocnice jezdí hlídka, která kontroluje různé objekty v areálu nemocnice. Nejčastějším zákrokem je vyvedení bezdomovců v zimních měsících z budov nemocnice nebo vyvedení osoby pod vlivem alkoholu z areálu nemocnice," upřesnila mluvčí Černo. Podle obchodního zástupce bezpečnostní agentury Jaroslava Nohýnka, který smlouvu s nemocnicí na začátku uzavíral, mají zaměstnanci agentury kontrolovat nemocnici v nepravidelných intervalech čtyřikrát za den. „To proto, aby někteří jedinci nevyužili situace v době, kdy zrovna hlídka nebude přítomna. Kontrolovány budou jak suterénní prostory, tak i jednotlivé nemocniční budovy, včetně parku. Zaměstnanci mají k dispozici zásahový plán a konkrétní pokyny," upřesnil Nohýnek.

Tyto patroly nahrazují podle Nohýnka 24 hodinovou službu. K tomu ochranka vyjede do nemocnice kdykoliv na zavolání ve zvlášť naléhavých případech, které budou zaměstnanci agentury řešit buď samostatně nebo dle zákona ve spolupráci s městskou policií nebo Policií ČR.