Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdravotnické resty: jak správně jednat s postiženým

Havlíčkův Brod - Komunikace zdravotníků s handicapovanými vázne. Pokud nemocné doprovází tlumočník nebo jiná pověřená osoba, jedná s nimi ošetřující personál jinak, než kdyby handicapovaný přišel sám.

28.6.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Libor Plíhal

Jiřina Kocmanová pracuje jako tlumočnice znakové řeči pro Svaz neslyšících a nedoslýchavých. Jak říká, mají například sluchově postižení obecně vzato někdy dost nepříjemné zkušenosti s přístupem zdravotníků, kteří nevědí, jak s handicapovaným správně komunikovat.

„Někteří se svěřují například s nepříjemnými zážitky při návštěvě lékařské pohotovosti, kdy ošetřující neví tak základní věci, jako že ke sluchově postiženému je třeba mluvit z očí do očí, a ne se k němu točit zády,“ říká Kocmanová.

Svaz neslyšících a nedoslýchavých se proto snažil zavádět v republice speciální projekt, komunikaci mezi pacientem a lékařem přes počítač. „Lékař s neslyšícím pacientem hovoří mluveným slovem stejně jako s každým jiným, ale před tím se spojí pomocí počítače s tlumočníkem, který sluchově postiženému jeho výroky překládá,“ vysvětluje Kocmanová. Ovšem projekt je to velice drahý a peníze na něj nejsou.

Ideální by mohl být i například obrázkový systém, kdy by nemocný pomocí mu předkládaných obrázků zdravotníkům ukazoval, jaké má potíže. „Takový způsob by se mohl osvědčit třeba i u cizinců, kteří neznají žádný světový jazyk, nebo u pacientů v šoku, kteří nemluví. Ovšem i tento systém vázne na penězích,“ povzdechne si Kocmanová.

Nemocnice přátelská

Havlíčkobrodská nemocnice je podle mluvčí Petry Černo připravena postarat se kvalitně o pacienty s různými druhy handicapu. Jako akreditovaná nemocnice musí mít bezbariérové přístupy, přivolávací tlačítka na pokojích či záchodech a podobně. Také komplexně propracovaný systém vnitřních předpisů.

„Tyto předpisy přesně stanoví nejlepší formy komunikace s lidmi se smyslovými poruchami s ohledem na specifičnost dané komunikace,“ uvádí mluvčí.
Veškerý personál nemocnice je obeznámen a proškolen v komunikaci s těmito pacienty a dbá na důkladné dodržování stanovených pravidel. „Například při komunikaci se sluchově postiženými máme k dispozici malou příručku vytvořených symbolů pro základní komunikaci bez tlumočníka. Neslyšící pacient má při komunikaci se slyšícími či zdravotníky právo na tlumočníka, pokud o to požádá.

V případě potřeby tlumočení kontaktujeme Svaz neslyšících a nedoslýchavých v ČR Havlíčkův Brod, v akutních záležitostech možno kontaktovat okamžitě i naši sociální pracovnici,“ informuje Černo.

Služby zdarma

Pro zprostředkování komunikace s neslyšícím pacientem je také možné použít služby Centra zprostředkování tlumočníků pro neslyšící, kteří poskytují služby pro neslyšící zdarma.

Jak komunikovat s nevidomým
Při komunikaci s nevidomými pacienty dodržujeme taktéž striktně řadu pravidel. Jednáme vždy přímo s nevidomým, i když má s sebou průvodce, představíme se a uvedeme své funkční zařazení,vytvoříme přijatelné akustické prostředí, a je-li to možné, odstraníme zdroje rušení a šumu.
Nepohybujeme se tiše po místnosti, ale dáváme o sobě srozumitelně vědět,upravíme v rámci možností ordinaci nebo pokoj tak, aby se minimalizoval počet překážek pro nevidomého. Popisujeme, co a jak budeme dělat, informujeme vždy předem o zákroku a současně vysvětlíme, proč je nezbytný. Při hospitalizaci seznámíme pacienta s oddělením, rozmístěním nábytku na pokoji, při přepravě pacienta použijeme vozík nebo mu nabídneme ruku, aby se nás mohl sám přidržet (nevidomý pacient musí mít vždy doprovod ), dáme mu k ruce signalizaci a podobně.
Zdroj: Pravidla pro komunikaci s handicapovanými pacienty, nemocnice Havlíčkův Brod

Autor: Štěpánka Saadouni

28.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Osm politiků z Kraje Vysočina se účastnilo netradiční předvolební debaty Deníku
49

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Ilustrační foto.

Politika je v kraji pánská jízda

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Vysočina /ROZHOVOR/ – Lídrem vysočinské kandidátky SPD (Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura) je v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Radek Koten. „Proč by nás měli lidé volit? Protože my máme odvahu říkat pravdu. Pojmenováváme věci tak, jak jsou. Neschováváme problémy za rádoby korektní slovíčka,“ říká politik z Vojnova Městce na Žďársku.

AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Vysočina – V pondělí 16. října se ve vsi Stranná na Jihlavsku stala velká tragédie. Došlo tam k dopravní nehodě při níž zemřelo nezletilé dítě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení