Jejich slavnostní otevření se konalo včera. Do školy proto zavítali rodiče a prarodiče žáků, absolventi školy a ostatní zájemci z řad široké veřejnosti. Ti si kromě nových tříd mohli prohlédnout i práce školáků, které vytvořili v rámci projektu Čtení jako hraní.

Slavnostní odpoledne zahájili pohádkou o Zlatovlásce, při níž děti předvedly nejen svůj herecký talent, ale i hudební. Škola se totiž zaměřuje na výuku hry na flétničku. Nechyběli však ani hráči na kytaru a zpěváci, kteří představení doplnili několika písničkami.

Poté se příchozí přesunuli do nových učeben, které budou využívat všichni žáci školy. „V podkroví nám vznikly dvě nové učebny, a to odborná učebna na výuku pracovních činností a odborná učebna na výuku přírodovědy a vlastivědy s počítačovým vybavením. Součástí projektu bylo i zajištění bezbariérového přístupu, takže jsme tady vytvořili plošinu,“ přiblížila ředitelka školy Ilona Marková.

Nové učebny vyřeší i prostorové podmínky, protože škole jedna třída chyběla. „Jedna třída bude zároveň kmenovou učebnou pro prvňáčky. Doteď žáci prvního ročníku sídlili v učebně, kterou využíváme zároveň i jako družinu a jídelnu. Díky přestavbě se nám tyto prostorové podmínky vyřešily,“ prozradila Marková.

Odborné učebny ale budou sloužit i žákům z jiných škol. „Součástí projektu byla i spolupráce s okolními školami. Zavázali jsme se k tomu, že je budeme zvát k nám, budeme se snažit propojovat výuky a budeme tady pořádat různé projektové dny, protože naše škola se na projekty hodně zaměřuje,“ sdělila Marková.

„Na tento systém bychom najeli hned od září. Právě proto jsme se rozhodli učebny otevřít ke konci školního roku, abychom přes prázdniny vše doladili,“ zmínila ředitelka.

Rekonstrukce podkroví trvala zhruba rok. „Stavba byla dokončená na začátku tohoto školního roku, ale museli jsme učebny ještě vybavit. Od října jsme tak přidali nábytek, pomůcky a počítače,“ uvedla Marková.

Nové učebny škola získala díky výzvě Integrovaného regionálního operačnímu programu (IROP), která byla zaměřená na infrastrukturu základních škol. Název projektu se jmenoval Vestavba odborných učeben do půdního prostoru včetně zajištění bezbariérového přístupu.

„Bývalý pan starosta požádal o dotaci, s kterou nám pomohl Svazek obcí Podoubraví, už v roce 2014. V roce 2017 byla předložená studie k proveditelnosti a od června 2018 začala odborná stavební firma přestavbu podkroví, včetně výměny střešní krytiny,“ popsala Marková. Dotace nakonec pokryla pětaosmdesát procent nákladů.