Tyto zájezdy dnes nabízí mnohé cestovní agentury, ale jsou rybáři, kteří si dokážou zorganizovat takový výlet sami, to však již vyžaduje notnou dávku cestovatelských zkušeností.

Jedna taková expedice na ryby k Severnímu moři vyrazila v pátek 12. září ze Světlé nad Sázavou. A nebyli v ní jenom nováčci, polovina dvanáctičlenné výpravy, vedené předsedou MO Českého rybářského svazu Lipnice nad Sázavou Petrem Matějkou, již nejméně jednou na rybách v Norsku byla.

A za jakými rybami se na sever Evropy jezdí? Těmi nejhojnějšími úlovky prý bývají velké makrely a tresky, ale též halibuti, vlkouši a další pro nás Středoevropany exotické ryby. Každý z rybářů si může z Norska přivézt 15 kilo ryb a k tomu jednu rybu trofejní, pokud se tedy zadaří takovou ulovit, loví se především z lodi na moři. Šéf výpravy Petr Matějka s pečlivostí sobě vlastní připravil podrobný itinerář cesty ze Světlé nad Sázavou přes Drážďany, Magdeburg, Hamburg do 1 260 kilometrů vzdáleného dánského přístavu Hirtshals, ze kterého dvě auta a dvanáctku rybářů převezl trajekt již v sobotu do norského přístavního města Kristiansand a odtud zbývalo výpravě ještě 120 km do cíle cesty, kterou byla vesnička Abelnes na břehu Severního moře nedaleko města Flekkefjord. Návrat expedice je naplánován na neděli 21. září.

Jiří Víšek