Vadí jim především skutečnost, že výstavbě cyklostezky by předcházelo vykácení řady vzrostlých stromů a likvidace nižších dřevin v úzkém pruhu zeleně, který dělí jejich domy, dvory a zahrady od chodníku a frekventované komunikace.
„O tom, že tady má vést cyklostezka jsme se dozvěděli náhodou a krátce po té, co se tady objevili dělníci s pilami a začali tu zeleň prořezávat. Zajímalo nás, proč kácí i silnější smrky, a vznesli jsme dotaz na radnici. Dozvěděli jsme se, že údajně z důvodu plánované revitalizace, ale také proto, že tyto stromy jsou ohrožené kůrovcem, což je pochopitelně nesmysl. Každý přece dobře ví, jak strom napadený kůrovcem vypadá," řekl Josef Košmider, zástupce Bytového družstva Šubrtova ulice s tím, že kácení stromů má pokračovat.
„Svědčí o tom další označené stromy," podotkl.
V dopise, který v této souvislosti Josefu Košmiderovi zaslal tajemník havlíčkobrodské radnice Václav Stejskal, se uvádí, že při místním šetření bylo zjištěno a dohodnuto vykácení dvanácti kusů smrků napadených kůrovcem. „Povinnost oznamovat jejich vykácení se na jedenáct z nich nevztahovala, neboť jejich obvod kmenů nebyl větší než 80 centimetrů. Orgán ochrany přírody shledal důvod ke kácení jako velmi závažný, oznámení nepozastavil, akceptoval a doporučil co nejrychlejší odstranění napadených dřevin. Většina pokácených smrků byla již bez jehlic, na několika dalších byl patrný rychlý postup napadení kůrovcem. V závislosti na počasí mohou mít kůrovci několik generací potomstva ročně, v případě, že nedojde k odstranění napadených stromů, může jich být v následujícím roce napaden až desetinásobek," napsal mimo jiné Stejskal.
S tímto vysvětlením ale Košmider nesouhlasí. „Část pokácených stromů rozhodně nebyla suchá a nebyla ničím napadena. V případě, že je kůrovec natolik nebezpečný, ptám se, proč nedošlo k pokácení i zbylých stromů?"
Předseda Bytového družstva v Havlíčkově Brodě, které v Šubrtově ulici vlastní čtyři zbývající domy, Michal Valenta, našel informace o výstavbě cyklostezky na internetových stránkách města.
Na stavebním úřadě byl seznámen i s projektovou dokumentací. „Stavba cyklostezky, která má být 1 263 metrů dlouhá, široká skoro čtyři metry a po níž se mají pohybovat chodci současně s cyklisty, se dotýká všech osmdesáti lidí, kteří v Šubrtově ulici bydlí. Zasahuje do jejich práv na klidné obývání nemovitostí," konstatoval Valenta. Ten připomněl, že v minulosti to byli nájemníci, kdo vysázel stromy a živé ploty, aby byli alespoň částečně chráněni před hlukem, prachem a výfukovými zplodinami. „Zeleň jim ale poskytuje i stín k odpočinku a odděluje jejich dvory a zahrady domů od veřejné komunikace," pokračoval Valenta a zdůraznil, že po celá léta se nájemníci o travnaté plochy, stromy a keře na vlastní náklady starali.
Lidé z domu Bytového družstva Šubrtova tak činili i přesto, že pozemky kolem jejich dvora a zahrad patří havlíčkobrodské samosprávě. „Je to asi rok a půl, co nás radnice sama a poprvé vyzvala, zda bychom si tyto pozemky o rozloze zhruba 750 metrů nechtěli odkoupit. Začali jsme o tom vážně uvažovat a již jsme o tom několikrát jednali i s místostarostou Čeňkem Jůzlem. Ovšem to kácení nás nepříjemně překvapilo, zarazilo a všechno vlastně změnilo," pokračoval Košmider. „Při poslední schůzce s místostarostou Jůzlem jsme se přímo zeptali, proč nám při předchozích jednáních zamlčel tak důležitá fakta, jakými byly kácení zbylé zeleně a plánovaná výstavba cyklostezky, která by potencionální obchodní vztah mezi námi a městem samozřejmě ovlivnila. Pan místostarosta nebyl schopen odpovědět a reagoval velmi podrážděně. Nabyli jsme dojmu, že město již nemá zájem o to, abychom pozemky kupovali. Uvědomilo si totiž, že jako jejich majitelé bychom se stali účastníky stavebního řízení, tak jako sousední Bytové družstvo v Havlíčkově Brodě, a výstavbu cyklostezky bychom mohli komplikovat," uvedl Košmider.
Místostarosta Jůzl: Nic jsem netajil
Místostarosta Čeněk Jůzl odmítl, že by při uvedené schůzce cokoliv zatajil. „Uvedený dojem je naprosto nesmyslný, protože zastupitelstvo záměr prodeje již schválilo a čeká na znalecký posudek pozemku. Výstavba cyklostezky a prodej pozemků jsou přece dvě zcela odlišné věci. A co se týče kácení stromů, odborné stanovisko odboru životního prostředí hovoří zcela jasně. Nebezpečí kůrovce tam bylo prokázáno a pokácené jehličnany byly již suché a jsem přesvědčen, že i ostatní jsou již také napadeny," zareagoval Jůzl a k výstavbě cyklostezky podotkl: „Jsou lidé, kteří s výstavbou cyklostezky podél Masarykovy ulice nesouhlasí. Na druhou stranu ale radnice obdržela i celou řadu občanských podnětů, které naopak její výstavbu spojenou s opravou chodníku, požadovaly".
Lidé ze Šubrtovy ulice se dále obávají, že absence pruhu zeleně jim po výstavbě cyklostezky může způsobit nepříjemné starosti i materiální škody v době bouřek a přívalových dešťů. „Nesouhlasíme proto s projektovaným vsakem dešťové vody z cyklostezky do našich pozemků. V případě přívalových dešťů budou prach, písek a všechny další nečistoty splaveny na naše pozemky a my za jejich úklid a odvoz budeme muset platit," popsal další protiargument Valenta. „K tomu všemu jsme přesvědčeni o tom, že bezpečnost chodců se vybudováním cyklostezky v Masarykově ulici spíše zhorší, vezmeme-li v úvahu, jak se již dnes na ní cyklisté k chodcům chovají a jakou rychlostí se po chodníku pohybují. Chodíme po něm denně a cítíme se být jimi ohroženi již teď. Domníváme se také, že vést cyklostezku podél frekventované komunikace je zcela nesmyslné," řekl Valenta.
Všechny tyto argumenty shrnuli lidé ze Šubrtovy ulice a okolí i do petice určené zastupitelstvu. Sbírají podpisy a petiční archy chtějí zástupcům radnice předat 7. dubna. „V ten den se koná veřejné slyšení, které bude záměru výstavby cyklostezky věnováno," vysvětlil Košmider.
Oba zástupci bytových družstev se shodli, že protest lidí, které zastupují, není namířen proti cyklostezce jako takové. „Napadáme cyklostezku v navrhovaném rozsahu a podobě," zdůraznil Valenta. „Pokud by byla posunuta blíž k vozovce, mohl by být pruh zeleně zachován a navíc by cyklostezka mohla být opatřena i protihlukovou stěnou. V tom případě by mohli být všichni spokojeni," uzavřel Valenta.