Podnik do stavby investoval více než 135 tisíc korun. „Podnět ke stavbě tůní dalo Regionální pracoviště východní Čechy Agentury ochrany přírody a krajiny ČR," upřesnila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Nové tůně jsou většinou neprůtočné s mírnými sklony břehů. „Zadržují vodu v krajině a vytvářejí nové biotopy pro ochranu a podporu vzácných druhů obojživelníků, které v obou lokalitách žijí. Na jaře se už v některých tůních obojživelníci rozmnožili," uvedl Tomáš Sajdl, vedoucí správy toků, oblast povodí Labe, z podniku Lesy ČR

Při výběru lokalit využili lesníci spolu s ochránci přírody dobře známý terén i poznatky o výskytu chráněných obojživelníků v blízkém okolí.
Patří mezi ně především čolek obecný, čolek horský, ropucha obecná, skokan hnědý, skokan zelený, skokan štíhlý, skokan skřehotavý, kuňka obecná a také rosnička zelená.

Lesníci spolu s kolegy z východočeského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR brzy vytipují i další vhodné lokality na zbudování tůní a biotopů. „Budováním mokřadů a tůní přispíváme k zadržení vody v krajině a zároveň vytváříme vhodné podmínky pro život mnoha živočichů," poznamenal Sajdl.

Železné hory se rozkládají především na rozhraní Havlíčkobrodska a Chrudimska a jsou výběžkem Českomoravské vrchoviny. V roce 1991 byla část tohoto území o rozloze 284 kilometrů čtverečních vyhlášena Chráněnou krajinnou oblastí Železné hory. Nejcennější části Železných hor patří do 264 maloplošně zvláště chráněných území.