Podle Josefa Rusňáka z vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Regionálního pracoviště Východní Čechy ilegální hledači postupně začaly rozebírat svah v rezervaci, kde se krystaly vyskytují. „Ilegální těžbu nerostů jsme zaznamenali již v minulosti. Nejedná se tedy o zcela novou aktivitu. V tomto konkrétním případě je totiž naleziště křišťálu mezi sběrateli minerálů bohužel známé. Jedná se zatím o jedinou nelegální těžbu, o které bychom věděli. Nikoho jsme doposud nepřistihli a tudíž ani nesankcionovali,“ informoval Rusňák.

Těžené minerály končí podle ředitele Rusňáka pravděpodobně v soukromých sbírkách a na burzách minerálů, kde díky vyšší kvalitě mohou být prodávány se značným ziskem.

Zázračný kámen kamenů

Na křišťálech láká sběratele jejich tvar a vzhled. Průzračnost připomínající led. Oblíbený je rovněž mezi vyznavači esoteriky, kteří ho považují za kámen kamenů, v léčitelství je údajně ochráncem před všemi neduhy. Podle pracovníků CHKO Železné hory na naleziště přicházejí ilegální těžaři dobývat krystaly pravidelně a samozřejmě ručně. Plocha měří asi osm krát devět metrů, kopáno je do hloubky přes metr.

V současné době podle Rusňáka ochránci nechávají místo sledovat, před ilegální těžbou varuje i zřetelný nápis že jde o národní přírodní rezervaci a podobné aktivity jako ilegální těžba nerostů jsou tu zakázané. Ochránci v případě potřeby požádat o pomoc i Policii ČR. Přistiženým kopáčům hrozí pokuta ve výši až 100 tisíc korun.

Mnohem větší ložiska křišťálu než v Železných horách jsou ale u Velké Kraše na Jesenicku, kde je obec chce těžit legálně a průmyslově. Doufá že si tím vylepší rozpočet.

Ilegální těžba nerostů neboli moderní zlatokopectví, ale netrápí jen ochránce přírody v Železných horách. Na jihu Čech například u Netolic na Prachaticku zase řádí v mnohem větší míře ilegální kopáči vltavínů. Lidem, kteří je napomínají, dokonce vyhrožují násilím.