Například v Havlíčkově Brodě kolony traktorů pojedou přes kruhový objezd u Alberta po novém jihovýchodním obchvatu města směrem k Selské jizbě a zpátky. Podle regionálních zástupců Agrární komory a zemědělského svazu se budou protesty konat u příležitosti jednání Evropské rady, které připadá na jednadvacátý březen.

Situace na jihovýchodním obchvatu města ve čtvrtek dopoledne.
Protest zemědělců v Brodě: traktory se valily přes kruhový objezd i obchvat

Do protestních jízd se dvaadvacátého února na Vysočině zapojilo 420 traktorů a dalších zemědělských strojů, podobný počet očekává komora zřejmě i ve středu. Stejné jako únorové budou i březnové trasy.

Do protestů se zapojí opět například zemědělci z Havlíčkovy Borové. Podle Aleše Málka ze Zemědělské akciové společnosti z Havlíčkova Borová si vláda dělá ze zemědělců legraci. „Jednání se neustále protahují a já v tom vidím úmysl. Ministr zemědělství čeká až začnou polní práce a zemědělci budou muset vyjet na pole místo na protesty,“ řekl Deníku Aleš Málek.

Jak dodal, obyvatelé Vysočiny by si měli uvědomit, že zemědělci protestují i proti politice Green Dealu, která má vinu na neustálém zdražování, které se dotýká každého. „To co děje v Evropě, není nikde jinde. Nelíbí se nám ani administrativní zátěž, kdy se zemědělec mění v úředníka. Ani pohádky o dotacích. Za posledních deset let se dotace pro zemědělce nezvedly ani o korunu, zato se zvedla daň z nemovitosti,“ zdůraznil Aleš Málek.

Čtyřicet traktorů

Havlíčkobrodském projede asi čtyřicítka zemědělských strojů. „Projedeme i město, ale nechceme obyvatele Brodu omezit, jen na sebe upozornit,“ dodal Málek.

Zemědělcům vadí i dovozy komodit z ciziny ze třetích zemí, které mají úplně jiné standardy kvality než Česká republika. „Protesty mohou mít kromě protestních jízd ještě i podobu veřejných shromáždění či veřejných diskuzí s cílem vysvětlovat problémy zemědělců, které ztěžují jejich práci," upřesnil předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů František Winter.  Jak Deníku sdělil Aleš Málek, v Brodě se chtějí připojit protest i odběratelé zemědělských produktů a dodavatelé potřeb pro zemědělce.

Podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy požadují zemědělci také podporu zaměstnanosti na venkově, nekrácení podpory pro životní pohodu zvířat a vrácení zdanění půdy na dobu před konsolidačním balíčkem. Další žádosti se týkají nedanění evropských provozních dotací a omezení bezcelního dovozu zemědělských produktů ze zemí mimo Evropskou unii.

Zemědělci z Havlíčkobrodska se pondělního protestu nezúčastní. Chtějí raději jednat. Snímek je ilustrační.
Protest zemědělců? Ti z okolí Havlíčkova Brodu nevyjedou, chtějí spíš jednat

Kolona zemědělské techniky projede na protest ve středu dopoledne také centrem Žďáru nad Sázavou. Přibližně čtyřicet vozidel zemědělské techniky vyjede od kruhových objezdů v ulici Brněnská přes Havlíčkovo náměstí až na parkoviště u fotbalového stadionu a zpět.

K protestům se naopak nepřidají podle šéfky Jitky Březninové například ve společnosti Agro Pelhřimov, což je firma zaměřená na nákup a prodej zemědělských komodit.

O podpoře evropské protestní akce, k níž vyzvali české farmáře jejich polští kolegové, rozhodlo představenstvo Agrární komory České republiky a vedení dalších nevládních organizací, jako jsou Zemědělský svaz, Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Společnost mladých agrárníků a Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků.