Bude zaděláno na malou dívčí válku stejně jako ve staročeských pověstech? Podle jedné z kandidátek, podnikatelky Alexandry Kasperové nejde o nic výjimečného a v Herálci je to tradice.

Podle nezávislého starosty obce Jiřího Ulricha se ve volbách v Herálci žádný genderový souboj vést nebude. „Není to žádná novinka. Samostatné kandidátky mužů a žen nejsou v Herálci nic neobvyklého. Začali jsme s tím hned po revoluci. O místa v zastupitelstvu se většinou přátelsky podělíme. V současné době jsou téměř rovnoměrně na obci zastoupeni muži i ženy. Zástupce mají i Sokolové i KSČM,“ sdělil starosta Ulrich, který v obci kandiduje opět za muže.

Jiný pohled, než mužský

V Havlíčkově Brodě rovněž kandidují ženy do zastupitelstva na společné kandidátce ANO 2011 - Ženy za Brod. V posledních komunálních volbách Ženy za Brod kandidovaly samostatně. „Získaly jsme tehdy jeden mandát,“ upřesnila jedna z letošních kandujících na druhém místě Ivana Štrossová, personalistka Krajské knihovny Vysočiny s tím, že žen by mělo být v politice víc. „Je třeba aby do politiky vstoupil i jiný pohled, než jen mužský. Žen v politice na vysoké i regionální úrovni je málo. Je to tím, že ženy řeší víc praktické věci na politiku nemají čas. Do politiky vstupují v době, kdy už jsou ve středním věku a mají odrostlé děti. Ale ani to není na škodu, aspoň ženy vědí, jak vypadá svět,“ podotkla Štrossová.

To že ženy kandidující v politice na regionální i celostátní úrovni jsou pořád ještě trochu jako pověstné bílé vrány, potvrdila i Petra Rakušanová, pracovnice oddělení Sociologie politiky Sociologického ústavu Akademie věd, má na tom podíl i přetrvávající patriarchální model rodiny. „Klíčovým aspektem je rozdělení práce v rodině. Ženy-političky stále vnímají domácí práce jako svou povinnost, pro mnohé z nich není ani politicky možné najmout na práci v domácnosti externí sílu. Pro politickou kariéru žen je tak skloubení politické kariéry a rodinného života klíčové,“ vysvětlila Rakušanová s tím, že podpora (nebo alespoň tolerance) rodiny je pro ženy důležitou podmínkou pro vstup do politického života, a to na regionální i centrální úrovni.