Do Senátu se  dostal za část Havlíčkobrodska Jan Veleba, za Třebíčsko pak František Bublan.

Volby však přinesly ještě jednu zajímavou možnost.

Musí se rychle rozhodnout

Protože se právě Bublan dostal díky hlasům voličů do horní komory parlamentu, může jeho místo ve sněmovně obsadit bývalý ministr zemědělství ve vládě Jiřího Paroubka – „náhradník" Petr Zgarba z Havlíčkobrodska.

Zda se tak opravdu stane, není podle Zgarbových slov prozatím zcela jisté. Bublanovo místo možná obsadí někdo jiný.
„Dosud jsem stále na vážkách, dnes se budu muset definitivně rozhodnout," konstatoval včera stručně Zgarba, který v současné době působí jako zaměstnanec brodské společnosti Natur HB.

Firma se zabývá chovem skotu a Zgarba ji před lety sám zakládal. „Funkce v ní jsem se vzdal kvůli tehdejšímu poslaneckému mandátu, a v současné době ji tak vede moje dcera," uvedl bývalý ministr zemědělství. Podle něj bude mít důležité slovo při rozhodování rodina.

František Bublan, kterého by Zgarba mohl v parlamentu nahradit, byl rozhodnutý složit svůj poslanecký mandát už před senátorskou volbou. „Jinak by tomu být ani nemohlo, to by moje kandidatura neměla žádný smysl," opáčil tehdy.
K návratu Petra Zgarby do poslanecké lavice se vyjádřil i poslanec z Třebíčska, komunista Pavel Kováčik.

„Bude to možná jen na tento týden," řekl s úsměvem a s ohledem k plánovanému hlasování o důvěře vládě, ke kterému by mělo brzy dojít.

Zgarba, který působil i jako ředitel okresní agrární komory v Havlíčkově Brodě, nahradil v roce 2005 ve funkci ministra zemědělství Jaroslava Palase, ještě toho roku v listopadu však z ministerského postu odstoupil po skandálu s nestandardním prodejem státních pozemků.
Ve volbách v roce 2010 svůj mandát neobhájil.

Jakub Janáček, Kamil Černý