Už sto let tiše stojí v nevelké enklávě mezi poli nedaleko areálu Nového hřbitova na konci Masarykovy ulice prakticky bez povšimnutí. Dlouhou dobu se v něm vůbec nic nedělo, o víkendu se tam ale ozvaly charakteristické ostré zvuky motorových pil.
„Židovská obec v Praze se rozhodla hřbitov upravit. Nejprve budou vykáceny všechny náletové dřeviny a po jejich odvozu dojde k dočištění a uklizení celého prostoru hřbitova. Odstraněny budou i staré, suché a nebezpečné větve vyrůstající ze spodních partií vzrostlých stromů. Počítáme s tím, že po skončení těchto prací bude před hřbitov umístěna informační tabule. Ta případné návštěvníky seznámí se základními údaji o tomto pietním místě. Postupně dojde i ke vztyčení povalených náhrobků," uvedl koordinátor Židovské obce v Praze Martin Růžička.

Revitalizace hřbitova, který leží na ploše sedmi a půl tisíce metrů čtverečních a dochovalo se v něm asi osmdesát kamenných náhrobků, ale není jediným záměrem židovské obce.
„Chceme postupně navázat úzkou spolupráci s havlíčkobrodskou radnicí a především s místními školami. Jde nám o to, aby se děti, respektive veřejnost, o existenci hřbitova vůbec dozvěděly. Aby věděly, kde je, a kteří lidé jsou v něm pochovaní," dodal Růžička.
Prameny uvádějí, že na hřbitově bylo pochováno v letech 1916 až 1918 kolem čtyř set lidí židovské víry. Do tehdejšího Německého Brodu byli společně s dalšími stovkami souvěrců evakuováni z Haliče, jíž opakovaně procházela válečná frontová linie.
„Brod byl vybrán nejen pro odpovídající železniční dostupnost, ale i proto, že jeho vedení našlo pro tyto lidi pochopení a souhlasilo s výstavbou uprchlického tábora v místech dnešní Psychiatrické nemocnice," připomněl Růžička. Tyfová epidemie, která v tomto táboře postupem času vypukla, si ale vybrala svou daň a před komunitou vyvstala potřeba zřízení hřbitova. „Původně byl celý ohraničen dřevěným plotem a po jeho obvodu byly vysázeny lípy. Vysázeny byly také uvnitř ve dvou protínajících se alejích. Jeho součástí byl i malý dřevěný domek," upřesnil Růžička s tím, že po skončení války se přeživší Židé vrátili z Německého Brodu domů do Haliče a hřbitov zůstal opuštěn.
Unikátní nápisy v hebrejštině
Přestože nejsou dochované náhrobky vyrobeny z kvalitního kamene, je jejich stav poměrně dobrý.
„Naprosto unikátní je především ta skutečnost, že všechny nápisy na nich jsou uvedeny pouze v hebrejštině, což není v českých zemích, ale ani jinde ve střední Evropě, obvyklé. Je to jasný důkaz toho, jak pevnou víru tito lidé měli," upozornil Růžička.
Na území České republiky se v současné době nachází asi 270 židovských hřbitovů a většina z nich je ve vlastnictví a správě židovské obce. V Havlíčkově Brodě je kromě tyfového hřbitova ještě jeden hřbitov v Ledečské ulici. Další hřbitovy v okrese jsou v Chotěboři, Habrech, či Světlé nad Sázavou.
