Technické služby hlá
sí, že jsou připraveny.

Někde jsou dokonce vybaveni novými posypovými technologiemi či modernizovaným vozovým parkem.

„Máme připravenou standardní posypovou sůl, která je schválená dle všech parametrů. Také používáme solanku, kterou si sami mícháme ve speciálním zařízení," uvedl Ondřej Kotěra, zástupce vedoucího střediska údržby komunikací za Technické služby Havlíčkův Brod.

Připomněl, že od loňského roku má města nové posypové auto, které je primárně určeno na silnice první třídy.

„Do ulic 
v zimě vyjede celkem pět uklízecích multikár. Všechna vozidla mají samozřejmě čelní radlice a umí pracovat se solankou," vysvětlil Kotěra.

V současné době také po městě probíhá rozvážení oranžových kontejnerů s posypem. „Zima může přijít, jsme připraveni," podotkl Kotěra.

Podobná situace panuje také v Chotěboři.

Podle jednatele Technické a lesní správy Chotěboř Miroslava Uchytila se mnoho věcí od loňského roku nezměnilo.

„Nově máme akorát k dispozici pluh, který je speciálně určen na vyhrnování sněhu na letním stadionu. Jde o to, že tam je umělý trávník, který by se mohl snadno poničit," řekl Uchytil. Podotkl, že je také podána dotace na nové auto.

„Pokud to vyjde, mohli bychom ho mít 
k dispozici již v prosinci. Jinak k posypu používáme klasickou sůl. Plánovali jsme také použití solanky, ale nakonec to nedopadlo," konstatoval Uchytil. Dodal, že v zimě do ulic vyjede čtrnáct aut, která budou mít na starosti nejen Chotěboř, ale i osm místních částí.

„Jsme také domluveni 
s místními firmami, že kdyby přišel nějaký větší příval sněhu, tak jsou připraveny nám pomoct s uklízením," pokračoval Uchytil.

Jemný štěrk

Dva traktory s radlicí, dva pluhy a jeden speciální zametací stroj na chodníky má připravené i městys Štoky.

„O čisté chodníky a silnice se v zimě budou starat tři pracovníci. Pokud by nastala nějaké sněhová kalamita, tak jsme domluveni se zemědělskými družstvy, která by nám pomohla," uvedl vedoucí technických služeb Štoků Jiří Dáňa. Ten dodal, že ve skladech mají na posyp připravený jemný štěrk a sůl.

Právě použití jemného štěrku se osvědčilo i radnici v Přibyslavi. Město je na zimu vybaveno traktorem s radlicí, menším autem a jednou multikárou na úklid chodníků.