„Například vloni se u nás lyžovalo asi jen deset nebo maximálně dvanáct dnů, podmínky byly doslova mizerné. Málo sněhu, spíš déšť a teploty nad nulou," zavzpomínal Aleš Kadlec ze sdružení Lyžař HB, které se o čtyři sta dvacet metrů dlouhou sjezdovku na Vysoké stará. „Letos panují podstatně lepší podmínky. Se zasněžováním jsme začali už před vánočními svátky, pak se sice mírně oteplilo a přišel déšť, na přelomu roku jsme se ale přece jen dočkali. Teploty spadly hluboko pod nulu a my mohli začít s intenzivním zasněžováním. Na sjezdovce leží optimální, zhruba pětatřicet centimetrů vysoká vrstva technického i přírodního sněhu, lyžaři i snowboardisté tak mohou být spokojeni a jízdy si užít do sytosti," uvedl Kadlec.

Na Kadlečáku začala letošní sezona o pár dnů později než na Vysoké.

„Se zasněžováním jsme začali i my kolem Vánoc, dolní partie tři sta osmdesát metrů dlouhé sjezdovky jsme už ale zasněžit nestihli a déšť pak naše plány zhatil," posteskl si jeden ze správců lyžařského střediska Josef Pejchar.

„Počasí se naštěstí na přelomu roku umoudřilo, napadl sníh, mrzlo, mohli jsme spustit sněhová děla, a také my jsme krátce na to mohli přivítat nedočkavé lyžaře na dobře upraveném a připraveném svahu," pochvaloval si Pejchar.

V bílé stopě

Letošní zima ale přeje i vyznavačům běžeckého lyžování.

Ti z Havlíčkova Brodu a okolí se po několikaleté nechtěné pauze opět dočkali i strojově upravených běžeckých tras.

„K dispozici jsou tři trasy o celkové délce čtyřiceti kilometrů," uvedla mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová. „První vede od havlíčkobrodského nového hřbitova přes Pelestrov a Veselý Žďár zpět do Havlíčkova Brodu, druhá začíná na Žižkově a vede přes Knyk a Radostín zpět do města. Třetí je pak lokalizována v prostoru letiště a Papšíkova," popsala Doležalová.

Prakticky i všechny cyklostezky na Havlíčkobrodsku se díky dostatečnému množství sněhu změnily v dokonalé běžkařské trasy.

Vyznavače běžeckého lyžování je tak možné vidět nejen na cyklostezce z Přibyslavi do Sázavy na Žďársku, ale také mezi Ždírcem nad Doubravou a Krucemburkem. Své kilometry „hltají" vyznavači bílé stopy také mezi Světlou nad Sázavou a Smrčnou, stejně tak v bezprostředním okolí Havlíčkova Brodu.

Díky silným mrazům z počátku měsíce se ledovým příkrovem uzavřely i mnohé vodní plochy a rybníky na Havlíčkobrodsku. Po dlouhých letech tak mohli děti a s nimi i dospělí obout brusle a vyrazit na přírodní led. Bruslilo se například i na rybníku Cihlář v Havlíčkově Brodě.