Poslední úpravy se na zimním stadionu podle místostarosty Libora Honzárka uskutečnily přibližně před patnácti lety. Rekonstrukce ledové plochy v Kotlině tedy patří na seznamu investic města na první místa. „Za tu dobu se hodně změnilo. Technologie chlazení je stará a na hranici životnosti. Při chlazení se objevují rozdíly tloušťky ledu od tří do osmi centimetrů. Tím výrazně stoupají výdaje na energie,“ vysvětlil Honzárek.

Výměna čeká systém chlazení, izolaci je třeba doplnit. Hlavním cílem je podle Honzárka dosáhnout co největší úspory energií. Ledová hrací plocha se zároveň citelně zmenší, po rekonstrukci bude o čtyři metry užší.

Nová sportovní hala TJ Jiskra v Havlíčkově Brodě je už hotová.
VIDEO: Nová sportovní hala v Brodě je po kolaudaci. Podívejte se dovnitř

Ledová plocha stadionu v Kotlině má maximální povolené rozměry šedesát krát třicet metrů. Po rekonstrukci se podle Honzárka plocha zmenší na rozměry kanadsko-americké NHL šedesát krát šestadvacet metrů, na něž se postupně přechází i v Evropě.

Menší rozměry ledové plochy hokejistům nevadí. Jak řekl naposledy deníku David Kozlík mladší, manažer hokejového A-týmu BK Havlíčkův Brod, užší hřiště zrychlí hru. Vedení města podle Honzárka projekt s hokejisty konzultovalo a ti rekonstrukci podporují.

Zimní stadion je vytížený na maximum. Trénují tam hokejisté, hrají se turnaje, bruslí tam veřejnost, dospělí i děti. Na ledu je pořád plno. Dokonce i 1. listopadu dopoledne bylo na ledě živo. Luboš Zelenka si přišel zabruslit se synem. „Zimní stadion v Brodě je jeden z nejlepších, které jsme vyzkoušeli,“ zdůraznil.

Řidiče autobusů MHD dobíjení čipových karet zdržovalo.
Novinka v autobusech: jízdenku si cestující v Havlíčkově Brodě zaplatí z domu

Nejdůležitější je na plánované rekonstrukci podle Honzárka ale modernizace rozvodů chlazení, která přinese podle propočtů havlíčkobrodské radnice úspory ve výši až dvacet procent. Staré ledové podloží musejí dělníci vykopat a položit znova. Stejně tak nové chladící rozvody. Otázka je za kolik a kdy. Předběžná cena je si padesát milionů korun.

Video: zimní stadion Kotlina.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Podle Honzárka může město získat na rekonstrukci dotaci od Národní sportovní agentury. Ideální stav je dotace od agentury, která může dát až 40 milionů korun, zbytek půjde z kasy města. Další možnost jsou dotace od Kraje Vysočina.

Práce mají začít nejdéle do dvou let. Ideální začátek prací je podle Honzárka letní přestávka mezi hokejovými sezonami, která trvá tak pět až šest měsíců.

Mohlo by vás zajímat: Brod patří zavézt hlínou, reagoval řidič

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni