Burácení motorů znělo celou sobotu Světnovem na Žďársku. Konal se tady první ročník Tříkrálového srazu traktorů a traktůrků. Mrzlo jen praštělo. Proto sem někteří majitelé dovezli svoje historické miláčky už nastartované a motory nevypnuli ani na minutu.

Tak to udělal například Rudolf Křesťan. Přivezl svůj vesele bafající traktůrek na korbě náklaďáku do Světnova ze Sázavy. Popsal i jeho zajímavý osud. „Traktor Zetor 25A je z roku 1947. Patřil naší rodině. Jenže když začala kolektivizace, statek i traktor nám zabavili. Shledal jsem se s ním až po revoluci. Celou dobu jsem ho hledal. Traktor jsem našel až v roce 2015 v obci Radovesice u Kolína. O rok později jsem ho celý zrenovoval a od té doby s ním jezdím na srazy. Ani jeden nevynechám,“ pochlubil se.

Do Světnova se v sobotu sjely asi tři desítky traktorů různého stáří a typu. Ze Žďárska, Havlíčkobrodska, jeden nadšenec přijel až od Tišnova. V drtivé většině šlo o čistě mužskou zábavu. Žena tu byla pouze jediná. Lenka Myšková ze Světnova se svým traktorem Zetor 2011. „Já jsem byla v minulosti na traktoriádách spíš v roli pořadatele a fotografa. Ale když jsem dostala loni na podzim k narozeninám od manžela traktor, rozhodla jsem se, že to také zkusím,“ svěřila se.

Novoměstská nemocnice.
Novoměstská nemocnice a covid: lékaři začali s menšími operacemi na chirurgii

Z Havlíčkova Brodu přijel například Luboš Černík s traktorem Zetor Sadař 25. „Cesta byla pěkná, jelo se nám dobře. Můj traktor naštěstí zná a snese fridex, takže startuje kdykoliv. Ale na zimní traktoriádě jsem vážně poprvé,“ poznamenal.

Tříkrálové setkání traktorů uspořádala obec Světnov společně se spolkem Traktorturist.cz a místními hasiči. „Tříkrálový sraz traktorů je letos první. Doufáme, že nebude poslední. Byl to takový okamžitý nápad. Na traktoriády se jezdí v létě. Jenže nás napadlo uspořádat setkání traktorů v lednu. Protože tou dobou se žádné akce nekonají. Po Silvestru je všude je mrtvo,“ informoval za pořadatele Martin Havelka z Traktorturistu, který tvrdí, že nejkrásnější pohled na svět je ze sedadla traktoru. Spolek Traktorturist je hlavním pořadatelem velkých traktorových srazů, například tradiční traktoriády ve Škrdlovicích.Sám Martin Havelka je držitelem českého rekordu agentury Dobrý den z Pelhřimova za nejdelší cestu absolvovanou traktorem a výjezd do nejvyšší nadmořské výšky.

Podle starosty Světnova Pavla Štefana má tříkrálová traktoriáda velkou šanci nahradit jinou tradiční ale již okoukanou světnovskou akci. „Na Tři krále jsme každý rok ve Světnově odpálil ohňostroj. Ale letos jsme chtěli něco zajímavějšího. Dneska je to jen taková zkouška. Uvidíme kolik lidí přijede. Když se bude akce líbit, uděláme traktoriádu za rok znova ,“prohlásil.