Současní zkušení starostové odcházejí, nástupci se na jejich místa zrovna nehrnou.
S velkou úlevou stříhá pomyslný starostovský metr Marie Kollariková ve Stříbrných Horách. „Ve funkci nezůstanu ani o den déle a přemluvit se už nedám," řekla rázně starostka, která na obecním úřadě strávila více než dvě volební období.
Do důchodu se chystá Jiří Zatřepálek, dlouholetý starosta obce Podmoklany u Ždírce nad Doubravou. „Další volební období už určitě neplánuji," řekl.
Jenže v obou případech je tu velký problém. Ani jeden z obou starostů neví o nikom, kdo by si byl ochoten na „horkou" židli na obecním úřadě sednout. „V minulosti jsem jeden tip měla, ale nějak to nedopadlo, kandidát se zastupitelům nelíbil. Po volbách si budou muset poradit a někoho vybrat. Já mu ze začátku samozřejmě pomohu, ale úřadovat už nebudu, nehodlám nechat na úřadě zdraví," vzkázala starostka zastupitelům.
Ani Jiří Zatřepálek neví, kdo by chtěl být v Podmoklanech starostou a myslel to skutečně vážně. „Obec se dostala na určitou úroveň, obyvatel přibývá, bylo by třeba tento trend udržet," uvedl Zatřepálek.
Jedním z hlavních důvodů, proč nechce například Marie Kollariková ve Stříbrných Horách opět kandidovat, jsou, kromě jiného, i mezilidské vztahy.
Špatné vztahy, velká byrokracie
„Vztahy ve společnosti se strašně zhoršily. Slušnost a důvěryhodnost vymizely. Je to vidět i u nás na obci. Naschvály a hádky každou chvíli, sousedé si stěžují jeden na druhého. To, co si dneska domluvíte, zítra neplatí. V současné době jednáme s jednou rodinou o pár metrech pozemku. Nikam to nevede. Nemluvě o neustálých diskusích s úřady a dohadech se stavebními firmami, které řádně neplní svoje povinnosti, peníze chtějí nejlépe předem, přitom se vás snaží podvést a nabízet nekvalitní práci," posteskla si starostka.
Neustálé vyplňování úředních dotazníků a přebujelá byrokracie vadí i Jiřímu Zatřepálkovi.
„Denně musí starosta číst desítky e-mailů od různých institucí. Neustále někam posíláte hlášení, vyplňujete zbytečné dotazníky, odpovídáte na nesmyslné dotazy. Naštěstí jsem důchodce, tak si ten čas nějak najdu," líčil Jiří Zatřepálek běžný pracovní den vesnického starosty.
Ve velkých městech má starosta k ruce tým lidí, na obci je na všechno sám. Nemluvě o tom, že když je neuvolněný, musí zvládnout i svoje zaměstnání.
„Úřady se v poslední době snaží převádět co nejvíc povinností na obce a komplikovat jim život. Moc rád bych se zeptal vedení strany TOP09, která si tak ráda dává do záhlaví, že spolupracuje se starosty, co ta strana udělala v posledních letech pro starosty a jejich obce, díky kterým se dostala do sněmovny. Zatím vše, co tato strana navrhla, starosty nějak poškodilo," zdůraznil Zatřepálek.
Obce s problémovou pověstí
Další obcí, kde je současný starosta na vážkách, zda bude na podzim v komunálních volbách opět kandidovat, je obec Pohled u Havlíčkova Brodu. „Jestli půjdu do voleb, to vám v této chvíli neřeknu, není to jednoduché," konstatoval starosta, Milan Klement.
Pohled procházel dlouhým obdobím, kdy se potýkal s dluhy kvůli nedostavěné škole. Podle některých místních zde proto ani mezilidské vztahy nejsou nejlepší a lze prý jen těžko předpokládat, že by o post starosty v obci, která má ještě pořád finanční potíže, byl veliký zájem. Pověst problémové obce, kde žádný starosta dlouho nevydrží, protože si připadá neustále jako oběť „na odstřel" má Slavníč u Herálce. Od prosince loňského roku neměla zastupitelstvo, tři zastupitelé z pěti odstoupili. Mezi zastupiteli vládly spory, některé skončily i soudem, jedna starostka se nervově zhroutila, další starosta spáchal sebevraždu.
„Za situace, kdy určitá skupina lidí na starostu neustále útočí pro každou maličkost, se nedá v klidu pracovat. Na mě dřív házeli špínu, dneska mě přemlouvají, abych z úřadu neodcházel. Jestli do toho půjdu i na podzim, to se uvidí podle situace," řekl současný starosta Slavníče, Petr Matoušů.