O přízeň obyvatel Vysočiny soutěží za Havlíčkobrodsko například středověký  hrad v Ledči nad Sázavou, starobylý most v Ronově nad Sázavou, nebo celé taneční představení z Chotěboře.

„Cílem ankety je poukázat na množství zajímavých kulturních akcí probíhajících každoročně v Kraji Vysočina a upozornit na příkladnou péči o památky. Anketa je propagací kulturního dění v regionu, vyjádřením podpory organizátorům a současně představuje veřejnosti, co zajímavého se v oblasti kultury v našem regionu nabízí," vysvětlila Lenka Novotná z odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Kraje Vysočina. Ta dodala, že o hlasy příznivců se uchází třicet aktivit vybraných v kategorii Kulturní aktivita a třicet akcí památkové obnovy v kategorii Péče o kulturní dědictví.

Mezi těmito památkami figuruje i zařadil hrad v Ledči nad Sázavou. „Hrad bude soutěžit akcí zaměřenou na obnovu sgrafitového průčelí a také rekonstrukci slavnostního sálu. Pokud se návštěvníkům změny na hradě líbí, mohou ho podpořit svým hlasem," vzkázal ledečský starosta Petr Vaněk. Ten podotkl, že do rekonstrukce hradu byly loni investovány více než tři miliony korun. Za tyto prostředky byla například provedena obnova a konzervace omítek horního nádvoří, oprava omítek arkády u hygienického zázemí a také rekonstrukce malého sálu severního paláce.

Další historickou stavbou, která o zisk Zlaté jeřabiny usiluje, je i kamenný most v Ronově nad Sázavou. O jeho záchranu se bojovalo poslední dva roky. Nejdřív ho poškodily ledové kry, pak traktor s vlekem. Podle informací starosty Přibyslavi Jana Štefáčka, stála rekonstrukce mostu téměř tři miliony korun. Jak starosta zdůraznil, most v Ronově by po rekonstrukci měl vydržet už „všechno" a jeho  nominace na Zlatou jeřabinu je oceněním snahy města Přibyslav o jeho zachování.

Silný příběh o dívce Mirie

V kategorii Kulturní počin roku je mezi nominovanými celé taneční představení Soul of dancers v podání chotěbořské taneční skupiny Raison D´etre. Projekt Soul of dancers je dílem skupiny sestavené ze dvou desítek tanečníků.  Na projektu tanečníci pracovali čtyři roky v Domu dětí a mládeže Junior i díky finanční podpoře Kraje Vysočina. Představení je založeno na spojení klasického a moderního tance. Základem je silný příběh o dívce Mirie, která byla za svůj hřích odsouzena   k věčnému životu. Ještě před ukončením celého projektu  získali Michaela Pelikánová a Tomáš Žák s krátkou ukázkou   z představení v kategorii Freestyle Duo titul mistra ČR a následně i titul Prvního vicemistra Evropy v Německu.

„Hlasovat o vítězi je možné až do 16. dubna prostřednictvím hlasovacího formuláře na webových stránkách Kraje Vysočina nebo písemně formou hlasovacího lístku, který byl uveřejněn v březnovém čísle krajských novin," upřesnila Novotná.

Zbývá dodat, že první tři vítězné počiny v obou kategoriích získají finanční dar, a to na slavnostním vyhlášení vítězů, které se uskuteční 27. května v nově opravných prostorách třebíčského zámku.