„Dne 22.4.2018 jsme se snažili odevzdat textil na charitu ve městě. Nádoba v ulici Družstevní byla plná. Stejně tak v ulici Spojovací, Spojovací II. taktéž v ulici Ve Vilkách a Jižní. Kdo ty kontejnery vlastně vyváží,“ stěžují si obyvatelé ve Ždírci nad Doubravou. Napsali dokonce až na ždíreckou radnici. „Oranžové kontejnery na textil vyváží Diakonie Broumov. Je pravda, že poslední dobou vývoz kontejnerů nebyl úplně ideální,“ konstatoval místostarosta Ždírce Bohumír Nikl a dodal, že s vedením firmy o této situaci jednal.

„Byl mi přislíben pravidelný vývoz kontejnerů. V současné době máme rozmístěno ve Ždírci nad Doubravou devět kontejnerů a po jednom kontejneru v Horním Studenci, Benátkách a Údavech. V roce 2016 bylo vyvezeno z oranžových kontejnerů 30 tun a v roce 2017 více jak 32 tun textilu,“ dodal místostarosta.

Ale Ždírec není jedné město, kde kontejnery na starý textil přetékají. Obnošené šatstvo a obuv pravidelně „zdobí“ okolí kontejneru Diakonie v Ledči nad Sázavou za supermarketem Billa. Před pár dny kontejnery doslova přetékaly v Havlíčkově Brodě, stejně tak v Přibyslavi, kde se staré šatstvo povalovalo kolem kontejneru u sportovní haly. „Ty kontejnery by měly vyvážet častěji. I když by lidi měli mít rozum, když vidím, že je plno, tak tam tu tašku nebo pytel nenechám. U nádraží se v tom přehrabují bezdomovci a vypadá to jak skládka. I když na druhou stranu ty kontejnery jsou teď plné skoro pořád,“ povzdechla si v Havlíčkově Brodě před plným kontejnerem u vlakového nádraží Marie Smíšková.

Problémem je prý silná koruna

Oslovili jsme vedení Diakonie Broumov a požádali o vysvětlení. Žádná odpověď ale nepřišla, a to ani po opakování žádosti. Přeplněné charitní kontejnery Diakonie Broumov lze v poslední době najít prakticky ve všech městech Kraje Vysočina. Loni na podzim podobnou situaci řešili ve Žďáru nad Sázavou. Tehdy se podle dispečerky diakonie Broumov Jany Kovářové sešlo několik věcí naráz. „Měli jsme nějaké dovolené a náš řidič do toho ještě navíc onemocněl. Už to ale řešíme a zase začínáme jezdit v pravidelných intervalech, tedy jednou do týdne,“ vyjádřila se Kovářová.

Jenže žluté kontejnery jsou plné i letos, a to každou chvíli. Už loni v létě se v médiích ale objevila informace, že Sociální družstvo Diakonie Broumov má vleklé ekonomické problémy a muselo propustit víc než třetinu zaměstnanců. Tratí kvůli silnější koruně i vyšší minimální mzdě. Podnik končil už v červenci 2016 se ztrátou kolem 2 milionů korun. Propustil desítky zaměstnanců, snížení počtu lidí má vliv i na vývozy žlutých kontejnerů. Zpevňování eura podle tehdejšího vyjádření ředitele Pavla Hendrichovského znamená snížení příjmů jak v Evropské unii, tak i mimo ni. Diakonie provozuje po republice síť 750 kontejnerů na použitý textil.

Ve městech na Havlíčkobrodsku se v poslední době ale objevily i bílé kontejnery na textil, provozovatel je Nadace Sova, tyto kontejnery přeplněné nejsou. „Naše sběrné kontejnery najdete v 2 850 obcích po celé ČR,“ sdělila za nadaci Lucie Benešová, předsedkyně správní rady Nadace SOVA. Nadace spolupracuje podle Benešové se společností TextilEco.

Nepotřebné zpět k lidem

„Naše sběrné kontejnery nabízí možnost odevzdat nepotřebné oděvy, boty a hračky k ekologickému využití. Sesbírané věci přirozeným způsobem vracíme zpátky k lidem. Dáváme jim druhý život, tím se lišíme od jiných, kteří se zaštítí srdcervoucími projekty pod hlavičkou neziskových organizací a vytvářejí ekonomicky nesmyslné projekty. Jen žádají dotace a textil vyvážejí mimo území ČR,“ zdůrazňuje na svých webových stránkách společnost TextilEco, která provozuje třídící halu v Boskovicích, kde poskytuje práci 200 zaměstnancům. Oděvy se čistí, prodávají dál na území ČR nebo recyklují. Spolupracuje se společností Asecol nebo Českým červeným křížem.

„Asi jsme příliš štědří,“ posteskli ve své stížnosti na nevyvezené kontejnery obyvatelé Ždírce nad Doubravou a asi měli pravdu. Ve sběrných kontejnerech diakonie končí použité oděvy, které si lidé nakoupili u asijských obchodníků, zvyšuje se i objem šatstva, které lidé nakupují v obchodech se zbožím z druhé ruky často bezhlavě, takže šaty a boty obratem končí v kontejnerech.