„Bylo zjištěno, že mladý čáp má odečítací kroužky s nápisem PARIS CK 8553. Přes hlavního koordinátora výzkumu a ochrany čápů černých Františka Pojera dorazila informace, že nalezený jedinec byl kroužkován letos 5. června v oblasti Roches-Bettaincourt ve Francii," uvedl šéf pavlovské stanice Zbyněk Karafiát.

Ten dodal, že čáp tak během 75 dní od doby, kdy byl jako mládě kroužkován na hnízdě, urazil vzdálenost 779 kilometrů.

Pomůže veřejnost?

„Čáp měl velké štěstí, že po nárazu do drátů elektrického vedení nebylo jeho tělo popálené elektrickým proudem. Utrpěl zranění pouze na levé končetině, které mu ošetřil veterinář Pavel Vrbka. Po devíti dnech léčení je čáp téměř uzdraven a vrátit ho zpátky do přírody nám může velmi pomoci veřejnost. Mladý čáp sám cestu do Afriky nezvládne, a tak je ideální vypustit ho poblíž jiných čápů, kteří ho budou na cestě provázet. V současné době je ale již většina čápů na cestě do Afriky, a tak najít takovou skupinu je velmi obtížné," pokračoval Karafiát. Ten dodal, že pokud by se čáp černý v letošním roce do Afriky nedostal a zůstal by na stanici, neměl by tendenci odlétat ani v dalších letech, a to by pro něj mohlo být osudné. „Budeme proto rádi za každou informaci o výskytu, ideálně čápů černých, na Vysočině.

Dráty elektrického vedení jsou velmi nebezpečné pro spousty druhů ptáků, ročně přijímá stanice Pavlov desítky popálených dravých ptáků, labutí, čápů a jiných opeřenců, kteří se o dráty téměř vždy smrtelně poraní.