Radní totiž posvětili výsledky výběrového řízení a konstatovali, že radniční vinárnu, restauraci a přilehlé venkovní prostory získal do pronájmu chotěbořský pivovar.

„Mohu potvrdit, že se společnost Pivovar Chotěboř vyhlášeného výběrového řízení zúčastnila, i to, že pronájem získala. Pivovar sám ale vinárnu provozovat nebude. V těchto dnech probíhají jednání s podnikatelským subjektem, který se toho ujme," sdělila Zdena Stryková, manažerka komunikace společnosti Ross Holding, která pivovar vlastní. Stryková dodala, že přesný termín otevření vinárny není v tuto chvíli ještě znám. „Stane se tak ale v nejbližší možné době," podotkla Stryková.

Pivovar Chotěboř byl jediným uchazečem o pronájem vyhlášené havlíčkobrodské vinárny. Nikdo další se do výběrového řízení na vinárnu, která byla dva roky uzavřená, nepřihlásil.

„Příslušná smlouva je uzavřena na dobu neurčitou s tím, že město Havlíčkův Brod nesmí pět let nájem vypovědět. Výpovědní lhůta byla stanovena na dobu jednoho roku, takže v tuto chvíli má nový provozovatel zaručených minimálně šest let pronájmu. Tedy pokud neporuší smluvní podmínky, nebo smlouvu nevypoví sám," upřesnila mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová. Ta poznamenala, že pivovar ale může dát výpověď kdykoli, roční výpovědní lhůta nicméně platí i pro něj. „V každém případě existuje i možnost ukončení smluvního  vztahu, a to po vzájemné dohodě obou smluvních stran," doplnila mluvčí Doležalová.

Radnice její prostory, a to nákladem převyšujícím částku deseti milionů korun, kompletně zrekonstruovala a upravila.

„Při rekonstrukci historických sklepních prostor havlíčkobrodské Staré radnice vsadil architekt Aleš Burian na soulad jednoduchých moderních interiérových prvků s původní syrovostí kamenného a cihlového zdiva," zhodnotil provedené stavební úpravy havlíčkobrodský radní Libor Honzárek. „Nebojím se říct, že všechny moderní prvky a úpravy byly použity s hlubokým respektem k historickému rázu tohoto interiéru," pokračoval Honzárek.

Není bez zajímavosti, že při rekonstrukci radničních prostor byly objeveny i další vstupy do podzemí Havlíčkova Brodu. „Kromě toho byla potvrzena  hypotéza, že se právě 
v těchto prostorách nachází nejstarší stavební konstrukce ve městě, konkrétně pak 
z patnáctého století," řekl Honzárek.

Lidi, které včera Deník v souvislosti s chystaným otevřením radniční vinárny oslovil, byli vesměs zvědavi na to, jak nová „Žumpa" vypadá.

„Slyšel jsem, že některé části, respektive zdi, jsou ve vinárně neomítnuté, a že to byl úmysl a záměr architekta. No, tak to jsem tedy upřímně zvědav, jak to hosté budou vnímat. V každém případě se do vinárny vypravím. Už jen kvůli tomu, abych porovnal její původní podobu s tou novou," nechal se například slyšet František Chlubna z Havlíčkova Brodu.