Na každý den jsou naplánované dvě přednášky a debaty na nejrůznější aktuální témata z mediální oblasti, ale také historie a kultury. První začíná vždy v 15.30 a druhá v 19.00 hodin. „Dnes editor Digizone.cz Filip Rožánek představí média a PR v éře fake news. Večer pak bude debatovat eurokomisařka Věra Jourová a novinářka Lída Rakušanová za moderace novináře Jindřicha Šídla o tom, jaká by měla být Evropská unie v budoucnu,“ lákal hlavní organizátor LŽŠ Milan Pilař.

Středa nejprve nabídne diskuzi mladých novinářů Andrey Procházkové z Respektu, Filipa Zajíčka z DVTV a Filipa Titlbacha z Radia Wave a Deníku N. Následovat je bude beseda s bývalou ústavní soudkyní Eliškou Wagnerovou a generálem Petrem Pavlem, kteří se zamyslí o tom, co ohrožuje současnou Evropu.

Ve čtvrtek odpoledne se zájemci budou moci seznámit s projektem Ukraïner. „Příklad úspěšného nepolitického média představí jeho členka Marta Burdiak,“ prozradil Pilař. Tuto přednášku navíc doplňuje i série fotografií rozmístěných v prostorách kavárny klubu OKO.

Pomyslná třešnička na dortu je naplánovaná na páteční večer. Je jí ruský historik Andrej Zubov, který tady bude se svým polským kolegou Andrzejem Nowakem a německou kolegyní Tatjanou Tönsmeyerovou hovořit o napadení Polska Sovětským svazem a třetí říší v září 1939 a rozpoutání druhé světové války.

„Pozvat Andreje Zubova na debatu mi přišlo odvážné z mnoha důvodů – vzdálenost Brodu a Moskvy, pozice profesora Zubova v Rusku a pak je to pro mě velká autorita. Spojil jsem se s několika lidmi v Čechách a nakonec se to povedlo,“ svěřil se Pilař.

Takováto debata se bude v Brodě konat vůbec poprvé. „Podobná debata bude mít premiéru, protože ze tří jazyků najednou jsme ještě v Brodě netlumočili,“ vyzdvihl Pilař.