Zapojit se může každý, nejen jednotlivci, ale také třeba školní kolektivy. Stačí si kdykoli do 8. ledna vyhradit hodinu času a pozorovat život na krmítku pro ptáky umístěném například na vlastní zahradě.

„Stačí jen nasypat do krmítka, připravit psací potřeby nebo si otevřít online formulář a pak 60 minut pozorovat ptačí návštěvníky. Kdo si není jistý, že dokáže poznat nejběžnější druhy ptáků, pomohou mu materiály s vyobrazením druhů. Pokud se stane, že druh neurčíme, také to nevadí a toto pozorování vložíme jako ‚neznámý druh‘. Je zcela v pořádku přiznat, že nějaký druh nepoznám, než riskovat, že jej určím špatně,“ sdělil koordinátor Ptačí hodinky Ondřej Belfín z ČSO.

Ptačí hodinka v Česku. Ilustrační snímek
Ptačí hodinka v Česku: Zájemci znovu pomohou ornitologům sčítat ptáky

Metodika sčítání je stejná jako v předchozích letech. „Z jednoho místa po dobu jedné hodiny zapisujeme u každého druhu vždy nejvyšší počet jedinců spatřených najednou. Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich tam šest a po chvíli už jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku jako nejvyšší počet pozorovaný v jeden okamžik. Tím se vyhneme tomu, že bychom nějakého ptáka započítali dvakrát. V úvahu přitom bereme všechny ptáky, které během své hodinky spatříme. Nejen ty, kteří přistanou přímo na krmítku,“ vysvětlil Belfín.

Pokud se stane, že na krmítko během Ptačí hodinky žádný pták nepřiletí, i tyto údaje je vhodné zapsat. Pro ornitology jsou stejně důležité. „Jedná se o vědecký výzkum, nikoli o soutěž. Je důležité, aby účastníci odeslali své pozorování, i když jim na krmítko žádný pták nepřilétl. Tyto údaje nám pomohou zjistit, kde ptáci naopak chybí,“ zdůraznil Belfín.

Vrabec polní a sýkora koňadra na lojové kouli
Zachytí se a uhynou. Síťky z lojových koulí se stávají pastí pro ptáky

Výsledky pozorování pak lidé vloží přes formulář na webu ptacihodinka.cz. Tam bude k dispozici také průběžný stav sčítání. Čas k vložení výsledků online mají zájemci do 15. ledna.

Skokanem roku byl strakapoud

Loni se do sčítání zapojilo 35 tisíc lidí, kteří pozorovali přes 707 tisíc ptáků. Díky spolupráci s velkým množstvím dobrovolníků ornitologové během několika let zjistí, kteří ptáci u nás v zimě ubývají či přibývají. „Nejčastějším hostem krmítek byla loni sýkora koňadra, a to jak v celkových počtech, tak v plošném výskytu. S odstupem za ní byli nejčastěji pozorováni sýkory modřinky a kosi černí. Skokanem roku byl jak v počtu i četnosti strakapoud velký,“ připomněl Belfín.

Účastí v Ptačí hodince se lidé zařadí také do soutěže. ČSO vylosuje 15 výherců, kteří obdrží hodnotné ceny, jako je dalekohled, příručka k určování ptáků, plyšák, hrnek či krmítko.